Gayové uzavírali manželství už před 2 000 lety!

01.08. - Co se děje

sergius-ikona

Zdá se, že odpor katolické církve k manželství pro gaye a lesby nemá tak docela pravdivý historický základ. Podle závěrů práce respektovaného historika a profesora na prestižní americké univerzitě Yale Johna Boswella středověká křesťanská církev prováděla manželské obřady i u homosexuálních párů. Vypadá to tedy, že současný požadavek katolické církve, aby svazek mezi manžely byl otevřen "plození dětí", se v historii objevil až mnohem později.

Průkopnická kniha Same-Sex Unions in Premodern Europe (Svazky osob stejného pohlaví v předmoderní Evropě) oficiálně v elektronické podobě vyjde až za měsíc, ale už nyní se informace o práci historika Johna Boswella objevily na webech Queerty.com a Huffington Post. Boswell působil jako odborník na období konce pádu Římské říše a nástupu raného křesťanství na prestižní americké univerzitě Yale. Sám autor zemřel v roce 1994 na komplikace spojené s onemocněním AIDS jen krátce po vydání knihy. Navíc Boswell byl otevřený gay, což podle některých názorů ovlivnilo jeho pohled na historii.

Více: Papež: Kdo jsem, abych mohl soudit homosexuály?

Boswell zkoumal historické prameny z období prvotní křesťanské církve a došel k závěru, že v minulosti existovaly církví posvěcené homosexuální svazky a dokonce pravidla pro svatební obřady. Podle něj církev tyto obřady prováděla poměrně často a záznamy o tom jsou v modlitebních knihách, jak východní, tak západní církve. Vycházel přitom z popisu rituálu označovaného jako adelphopoiesis, což lze volně přeložit jako duchovní bratrství. Boswell byl ale na rozdíl od jiných historiků přesvědčen o tom, že tyto svazky měly i svůj "tělesný" rozměr. Za důkaz pro své názory považoval i ikonu svatých Sergia a Bacchuse v klášteře Sv. Kateřiny na hoře Sinaj. Ta má údajně zobrazovat svatební obřad císaře Basila a jeho partnera Jana. 

Více: Nej gay momenty Benedikta XVI.

Proti Boswellově práci se postavila například literární historička Camille Paglia. Podle ní jsou jeho argumenty poněkud "nepřesvědčivé" a velmi ovlivněny tím, že historik byl sám gay. Až příliš se snažil najít důkazy pro své přesvědčení. Na druhé straně recenzent deníku The New York Times Peter Steinfels je přesvědčen o tom, že Boswell nabídl "komplexní a fascinující obraz". Dokazují to podle něj i velmi podrobný popis toho, jak svatební obřady párů stejného pohlaví probíhaly, včetně záznamů o polibku obou novomanželů nebo následující svatební hostině. 

Některé protestantské církve nemají s manželstvím pro gaye a lesby problém. Dokonce provádí církevní svatební obřady

1202 US_WestPoint_full_600

gaymarriage 2245445b

0
Redakce

Autor

Redakce

Banda lidí, kteří se na svět dívají velmi liberálním pohledem a s otevřenou myslí. Každý z nás je jiný, snahu hájit rovnost a rovnoprávnost máme všichni společnou. 

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím