Skončí atletky za mřížemi kvůli polibku?

20.08. - Co se děje

atletky-polibek

Značně napjatá atmosféra v Rusku, která v zemi vládne od přijetí zákona zakazující propagaci "netradičního sexuálního chování", ovlivnila i Mistrovství světa v atletice, které proběhlo v Moskvě. I když na stadionu Lužniki šlo především o sport, o gesta a prohlášení k situaci LGBT komunity v Rusku zde rozhodně nebylo nouze. A to i přesto, že Mezinárodní atletická federace (IAAF) dělala vše pro to, aby se o diskriminaci gayů a leseb v největší zemi světa nemluvilo. Prý kvůli tomu, že politická a komerční gesta jsou během velkých sportovních akcí zakázána.  

Švédskou výškařku Emmu Green-Tregaro federace dokonce donutila k tomu, aby si přelakovala své nehty. Ty měla atletka původně nalakované naduhovo, což ale IAAF vyhodnotila jako zakázané politické gesto. Sportovkyně tak chtěla podpořit ruskou LGBT komunitu. "Je to způsob, jak ukázat za čím si stojím. Myslím, že sport je o respektu a toleranci k druhým, proto jsem to udělala," vysvětlila své rozhodnutí švédskému zpravodajskému kanálu TT. Nakonec ale nehty přelakovala na červeno, protože nechtěla dělat problémy švédské reprezentaci. Pro duhové nehty jako symbol sounáležitosti s ruskou LGBT komunitou se rozhodla také další švédská atletka, sprinterka Moa Hjelmer.

Více: Gayové na olympiádě nesmí "provokovat", tvrdí úřady

Pro veřejnou podporu ruské LGBT komunity se rozhodl i Američan Nick Symmonds, který v Moskvě získal stříbrnou medaili v běhu na 800 metrů. Ten medaili věnoval svým přátelům z řad gayů a leseb. "Nezáleží na tom, jestli jsi homosexuál, hetero, černý nebo bílý. Všichni si zasloužíme stejná práva," řekl ruské agentuře R-Sport. "Tuto zemi respektuji, ale nesouhlasím s jejími pravidly," dodal atlet. 

Gesta podpory ze strany ostatních atletů ale ostře odsoudila ruská tyčkařka Jelena Isinbajevova. "Je to nerespektující vůči naší zemi. Uráží tím naše občany. My jsme Rusové. Možná jsme odlišní než Evropané nebo lidé z jiných zemí. Jsme tu doma a každý to musí respektovat. Když přijedete do jiné země, také se snažíte respektovat její pravidla," prohlásila sportovkyně poté, co získala svůj třetí světový titul. "Tady žijeme podle tradičních hodnot. Muži s ženami a ženy s muži, a tak je to historicky dané. Pokud bychom jim ustoupili (pozn. redakce gayům a lesbám) a nechali je provádět všechny ty věci na ulici, opravdu bych se začala o náš národ bát," tvrdila atletka, která svá slova později mírnila tím, že prý novináři nepochopili její angličtinu a dodala, že ona sama je prý proti jakékoliv diskriminaci. 

Více: Hrozí na olympiádě zatýkání LGBT sportovců a diváků?

Zákon proti propagaci "netradičních sexuálních vztahů" je v platnosti teprve několik měsíců a mezinárodní odpor vůči němu sílí, ačkoliv ruská strana nijak neuvažuje o jeho zmírnění. Naopak se očekává, že zákon negativně ovlivní i průběh zimních olympijských her v Soči. Podle portálu Gaystarnews.com by teoreticky mohly být trestně stíhány také ruské atletky Taťána Firova a Xenija Ryzhova, které se políbily na rty po skončení závodu na 4x400 metrů. Svůj polibek pak zopakovaly při předávání medailí. Vzápětí se objevily spekulace o tom, zda polibek neměl znamenat "něco víc". Obě běžkyně pak "pro jistotu" vydaly prohlášení, že šlo skutečně pouze o polibek bez jakéhokoliv podtextu. 

Nehty švédské výškařky Emmy Green-Tregaro byly podle atletické federace zakázaným politickým gestem

emma green-nehty

Pro barvy duhy jako symbol podpory vůči ruské LGBT komunitě se rozhodla také švédská sprinterka Moa Hjelmer

moa-hjelmer-

Držitel stříbrné medaile v běhu na 800 metrů Nick Symmonds se rozhodl svou medaili darovat přátelům gayům a lesbám

Nick Symmonds

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevova naopak považuje gesta jiných atletů za nerespektování pravidel země, do které přijeli

yelena isinbayeva

Ruské běžkyně Taťána Firova a Xenija Ryzhova "pro jistotu" vydaly vysvětlující prohlášení ke svému polibku. Prý šlo pouze o polibek a nic víc

polibek-atletky

0

Autor

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím