Putine, koukej: Kluci se mají rádi!

22.08. - Co se děje

gay kiss2

Štve vás, jak v Rusku zachází s gayi, lesbami a jejich přáteli? Parta lidí z Prahy se rozhodla, že svůj názor na Vladimira Putina, jeho zákony, ruské úřady, policii a těžko uvěřitelnou diskriminaci LGBT komunity v největší zemi světa, dá pořádně najevo. Výsledkem jejich nápadu bylo promítání polibku dvou mužů na stěny ruské ambasády v Praze. "Čím víc lidí uvidí naše video a bude ho šířit dál, tím větší dopad bude mít naše akce," svěřil se jeden z účastníků redakci LUI.  

Zatímco americká ambasáda se během konání Prague Pride rozsvítila v barvách duhy, ta ruská zůstávala stále šedá a nepřístupná vůči všemu, co jen trochu souvisí s lidskými právy a LGBT komunitou. "Prostě jsme cítili, že musíme něco udělat," shrnuje jeden z účastníků akce, který si vzhledem k tomu, že se vše odehrálo na hraně zákona, přál zůstat v anonymitě. "Na Facebooku jsme četli pozitivní ohlasy na duhové nasvícení americké ambasády a mezi nimi objevili vzkaz, kéž by někdo udělal něco takového i s ruskou ambasádou. Parta mých kamarádů, mimochodem, hlavně hetero orientovaných, se rozhodla, že zkusí zajistit vlastní promítání," dodává. 

Více: Skončí atletky za mřížemi kvůli polibku?

V noci 15. srpna se tak skupinka přátel nasedla s generátorem, počítačem a promítačkou do auta a vyrazila směr Bubeneč, kde sídlí ruská ambasáda. "Samozřejmě, že jsme se báli, že se dostaneme do konfliktu s bezpečnostní službou ambasády nebo s českou policií, ale všechno šlo nad očekávání dobře. Dokonce si myslím, že jsme větší nervozitu způsobili, když jsme si šli pár dní před akcí místo prohlídnout. Tehdy vyšel hlídač a neklidně nás pozoroval," popisuje jeden z organizátorů.

Více: Ruští náckové umučili chlapce k smrti, útoků na gaye přibývá

Vše se ale podařilo a fotografie dvou líbajících se mužů byla na stěny ambasády promítnuta. Z celé akce vzniklo video s podtitulem "To Russia With Love". "Už nyní máme dobré ohlasy. Naše akce byla symbolickým gestem, jak vyjádřit podporu LGBT komunitě v Rusku. Čím víc lidí uvidí toto video a případně jej bude sdílet, tím větší dopad bude mít," je přesvědčený jeden z účastníků. Výsledek můžete posoudit sami.

Více: RUSKO: Kněz podporující Pussy Riot ubodán

Navíc tato akce byla předzvěstí dalšího a většího projektu s názvem Global Kiss-in, kdy se 8. září po celém světě před budovami ruských ambasád a konzulátů sejdou gay a lesbické páry, které se budou líbat. "Praha zatím v tomto seznamu není, ale všechno se může změnit. My bychom se určitě rádi zapojili," doufá mladý muž, který se spolu se svými přáteli rozhodl nemlčet k tomu, co se v Rusku děje.

 

 

 

putin medvedev

0

Autor

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím