Byl James Dean gay?

12.11. - Co se děje

james0

Kdo by neznal Jamese Deana, kultovního amerického herce, prototyp zlého hocha, jehož dodnes opěvují Lady Gaga a Lana del Rey? Ke zbožňování Jamese Deana jakožto legendy přispěla také jeho tragická smrt, kdy se herci v pouhých čtyřiadvaceti letech stala osudnou jeho vášeň pro jízdu v superrychlých autech. V neposlední řadě jeho přitažlivost přiživila i rozporuplná sexualita. Byl herecký idol, po němž toužily davy dívek a žen, ve skutečnosti gay?

Jamese Deana v hollywoodskou ikonu proměnily především role ve dvou filmech z poloviny padesátých let, Na východ od ráje a Rebel bez příčiny. Mimo kamery se mladý herec choval arogantně, prý aby naschvál nastavil zrcadlo hvězdám, jež si svoje naduté manýry ani neuvědomují. Nespoutaný životní styl, který si James Dean osvojil, ilustroval svým dodnes populárním citátem: „Sni, jako bys měl žít navždy. Žij, jako bys měl zemřít dnes.“

james1

Na homoerotické zápletky můžeme narazit již v biografii Jamese Deana z pera jednoho z hercových nejbližších přátel, Williama Basta. Ten se po letech úspěšného vyhýbání se odpovědi na otázku, zda on a James měli sexuální poměr, nakonec v aktualizovaném vydání Deanova životopisu rozhovořil nejen o složitých okolnostech jejich vlastních pletek, ale také o dalších gay vztazích Jamese Deana.

Více: Svlékání, svazování, krev. Jak se fotil nejnovější kalendář Art for Life?

Především se jednalo o styky s Rogersem Brackettem, vlivným producentem rozhlasových her, o němž se vědělo, že je homosexuál. Rogers Brackett povzbuzoval Jamese Deana v jeho herecké kariéře nejen slovně, ale poskytl mu také cenné profesní kontakty, a dokonce si okouzlující talent nastěhoval do svého luxusního apartmánu v Los Angeles a štědře ho šatil a hostil. Když Jamesův agent vyjádřil obavy, jak bude navenek působit jeho soužití se známým gayem, nadějný herec to komentoval pouze slovy: „Mám svůj vlastní pokoj.“

james3

Více: "Zlí hoši": Čím nás tolik přitahují?

Deanovi jsou připisovány také gay aférky s hereckými kolegy Marlonem Brandem a Cliftonem Webbem. Herečka Noreen Nash, jež s Jamesem Deanem hrála v jeho posledním filmu Obr, se nechala slyšet, že se Elizabeth Taylor a Rock Hudson údajně vsadili, kdo skončí v Jamesově posteli první. Podle Noreen Rock Hudson vyhrál.

„Jimmy byl amatér, učil se skrze experimentování… Ale říct, že byl gay? To je směšné,“ uzavírá téma William Bast. Někteří novináři jsou přesvědčeni, že James Dean koketoval s homosexualitou výlučně proto, aby si polepšil v kariéře. Další však toto tvrzení ostře dementují s tím, že například se zmiňovaným Rogersem Brackettem zůstal herec v blízkém přátelském kontaktu až do své smrti, takže se nejednalo o žádné vazby typu „gay for pay“.

james4

 Více: Pravoslavní věřící se svlékli na podporu gay manželství

„Ne, nejsem homosexuál,“ odpověděl jednou James Dean na přímou otázku ohledně své orientace. „Ale také nehodlám projít životem s jednou rukou připoutanou kolem pasu,“ dodal obdivovaný sexsymbol. Zda se jednalo o eufemismus, kterým hollywoodská hvězda nechtěla odradit ženské fanynky, nebo o čirou nepřikrášlenou skutečnost, o tom už můžeme pouze spekulovat. James Dean si pravdu odnesl s sebou do hereckého nebe.

james6

james2
Foto: James Dean Official Facebook Fanpage

 james7
Foto: Totallywould.wordpress.com

0
Veronika Bartošová

Autor

Veronika Bartošová

Ani Panna, ani Lev; ani lesba, ani heteračka; ani vanilka, ani pistácie. Veronika se královsky baví starostmi všech, kdo se ji snaží někam zaškatulkovat, úspěšnost totiž bývá podobná jako u házení luštěnin na zeď. Nade vše miluje experimentování, sebeironii a lidi s otevřenou myslí.   

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím