Array ( [0] => YouTube )

Nadějný zpěvák Sebastian Matt: Jan Zelenka není zlý člověk

26.11. - Co se děje

 seb3

Zatímco mnozí populární interpreti vynakládají značné úsilí, aby svoji homosexualitu utajili, Vojta Zakouřil alias Sebastian Matt, kterého si můžete pamatovat ze SuperStar, se rozhodl „vyjít ven“ už na počátku své nadějné kariéry. Navzdory skutečnosti, že je talentovanému zpěvákovi teprve sladkých sedmnáct, v bezprostředním rozhovoru pro LUI ukázal, že už má jasno nejen ve své orientaci, ale také ve směřování své vlastní hudební tvorby i života jako takového.

V jaké situaci sis uvědomil, že jsi gay?

Fakt, že jsem gay, mi nedošel tím způsobem, že by nastal nějaký zlom, spíš šlo o proces, který trval asi půl roku. Začal asi tak dva roky zpátky, v prvním ročníku na střední. Nevím, jak to mají ostatní gayové, někteří se s tím vědomím zkrátka narodí a považují svoje zaměření za něco úplně normálního odmalička. Já jsem si všiml, že se častěji dívám na kluky než na holky, třeba v autobuse nebo u bazénu.

Je to takový ten pocit, kdy o těch sklonech víte, ale snažíte se je neřešit, nebo tomu říkáte "přechodné období". Hodně mi v tomto směru také pomohl spolužák - aniž by o tom věděl - protože to byl první přiznaný gay, kterého jsem poznal. Díky němu mi začalo docházet, že to, co cítím, vlastně dost souhlasí s tím, o čem on mluví. Teď, když vidím kluky, kteří se svojí orientací bojují tak jako dřív já, docela se tomu směju, ale zároveň je lituju.

seb1

Co si myslíš o slavných mužích, kteří pracně tají svoji homosexualitu, aby nepřišli o fanynky?

Jejich strach se dá pochopit, přesto si ale myslím, že vůči fanouškům i fanynkám je fér přiznat pravdu. Samozřejmě není až tak důležité, jestli řeknu doma, že jdu pro rohlíky, a nakonec přinesu chleba. Když se ale jedná o tak zásadní věc, rozhodně by lidé měli vědět pravdu. Kdo opravdu fandí, bude fandit dál, bez ohledu na orientaci.

Více: Sexy zpěvák Otto S. provokuje: Odhalil pozadí a onanoval u Panny Marie!

V médiích jsme se mohli dočíst o tvých úzkých vazbách s Janem Zelenkou. Jsi fanouškem jeho kontroverzní tvorby? Proč myslíš, že mu tolik gayů nemůže přijít na jméno?

V zásadě proti Honzově tvorbě nic nemám, jeho videa mi přijdou vtipná a zábavná. (smích) Je ale pravda, že občas jde trochu „přes čáru“… Honza rád provokuje a jeho původní záměr – ukázat veřejnosti, že být gay je normální – se někdy trochu vymyká kontrole, a to, myslím, je ten důvod, proč není ani mezi svými příliš oblíbený. To z něj ale nedělá zlého člověka, za jakého ho mnozí považují.

Na co se mohou těšit fanoušci tvé hudby, co v nejbližší době chystáš?

Co se týče autorské tvorby, chci, aby moje písničky vycházely z toho, co jsem doopravdy zažil, a lidé mě znali nejen jako zpěváka a hudebníka, ale i jako člověka.

Jaké interprety ty sám posloucháš, uznáváš?

Velkým vzorem je pro mě Christina Aguilera, má nádherný hlas a umí s ním výborně pracovat. Rád si taky poslechnu kapelu 30 Seconds To Mars. Kromě jejich hudby, která je skvělá na odreagování, se mi líbí i přístup k fanouškům. Z českých interpretů obdivuji Veroniku Stýblovou.

seb5


Jak vzpomínáš na svoji účast v SuperStar? Co ti dala - vzala?

Na SuperStar nevzpomínám v dobrém, ale ani ve zlém. V jedné věci mi tahle soutěž obzvlášť pomohla – dost jsem se díky ní osamostatnil a naučila mě nenechat se ponižovat. Znám i sprostší výrazy, ale víc bych se k tomu radši nevyjadřoval.

Více: ROZHOVOR: Jan Zelenka: "Kontroverzní videa jsou minulost!"

Pojďme zabrousit do tvého soukromí - jak si představuješ svého ideálního partnera?

Jsem hrozný blázen a není to se mnou vždycky jednoduché. (smích) Takže k sobě potřebuji člověka, který to se mnou dokáže zvládnout. Víc než na vzhledu záleží na tom, co je v srdci. A taky v hlavě. (smích) Ale i po fyzické stránce ten vztah musí fungovat. Čeho si u lidí cením, je upřímnost. Chci někoho, kdo mi dokáže na rovinu říct, co se mu na vztahu líbí, ale i co mu vadí.

Který předsudek o gay menšině tě nejvíc štve?

Dnešní česká společnost je víceméně „gay friendly“, dokážou mě ale naštvat rádoby vtipné narážky některých hetero kluků, kteří, když se v jejich okolí objeví gay, předstírají, že se cítí v ohrožení, aby je náhodou nezačal nabalovat. To mi nepřipadá moc vtipné.

Sebastian Matt a jeho oficiální videoklip "Je to už dlouho"
seb2

 seb4
Foto: Archiv Sebastiana Matta

0
Veronika Bartošová

Autor

Veronika Bartošová

Ani Panna, ani Lev; ani lesba, ani heteračka; ani vanilka, ani pistácie. Veronika se královsky baví starostmi všech, kdo se ji snaží někam zaškatulkovat, úspěšnost totiž bývá podobná jako u házení luštěnin na zeď. Nade vše miluje experimentování, sebeironii a lidi s otevřenou myslí.