VELKÝ FOTOREPORT: Prague Pride 2014. Průvod byl klidný a barevný. Své k věci řekli i křesťané, kterým duhoví lidé popřáli příjemnou zábavu. Přesně tak, jak by to v otevřené společnosti mělo být

18.08. - Co se děje

Praha minulou sobotu zažila v pořadí již čtvrtý pochod LGBT+ minority. Vývoj je zatím ve všech směrech pozitivní - ubylo veřejné kritiky (což je ovšem škoda, neb právě ta byla pro průvod v minulých letech nejsilnější reklamou), přibylo partnerů z řad veřejných institucí i soukromé sféry (letos festival podpořily např. Google a Microsoft, v den konání průvodu se logo největšího tuzemského vyhledávače Seznam.cz zahalilo do duhových odstínů) a výrazně také ubylo jedinců, kteří osobně před zahájením proti průvodu protestovali. I v Česku se tedy potvrzuje, že s časem si společnost na queer lidi zvyká a k lidem se dostává zpráva, že Praha je město otevřené a bezpečné.

Jako nesmyslné se za těchto podmínek jeví reakce některých homofobních členů komunity, kteří gaye rozdělují na “ty správné” a “ty špatné.” Mezi “ty správné” pak řadí muskulaturou obdařené jedince s tělem Davida, vkusně a stylově oblečené, upravené, voňavé. Do druhé kategorie pak patří ti, jejichž kostým je jen o trochu barevnější. Tedy všichni ostatní. Tito novodobí fašisté pak hlásají, že by se Prague Pride měla zrušit, neboť její přínos je pro společnost nulový. Obraz o Prague Pride pak sbírají pouze z médií jako například Blesk, Aha, Super.cz a jim podobných, pro které je seznace to jediné, co utváří obsah. 

Inu, jsou i jiná média, která se o Prague Pride vyjadřují ve zcela opačném smyslu. A není jich málo. Za zmínku pak stojí zejména text policisty, který se průvodu účastnil osobně. Text je převzatý z webu policista.cz

Prague Pride z pohledu policisty

Široké veřejnosti – a tím ani policistům - neunikla zpráva o konání pražského pochodu gayů a lesbiček Prague Pride 2014. Ten vyvrcholil v sobotu 16. srpna 2014 slavnostním průvodem homosexuálů napříč Prahou. Když pomineme politickou či morální stránku takové akce, zůstane nám další z mnoha bezpečnostních opatření – a nebo snad ne?

Prague Pride patří mezi události, které vzbuzují pozornost nejen určité komunity lidí, ale rovněž médií, policie a samozřejmě i velké řady odpůrců. Rizika průvodů o velikosti patnáct až dvacet tisíc lidí jsou vždy veliká, což na policii klade vysoké nároky v oblasti plánování a přípravy.

Policista na místě pak bezpečnostní opatření rozděluje na akce, u kterých si přeje, aby skončily co nejdříve a na akce, u kterých doufá, že nedojde k žádnému závažnému zranění. Poslední, bohužel tu nejmenší, skupinu tvoří bezpečnostní opatření, jako je Prague Pride - opatření, která si policista i relativně užije.

Vzhledem k tomu, že se homosexuálové ve svém průvodu chovají opravdu slušně, nemá člověk pocit žádného nebezpečí, což se týká jak policistů, tak náhodných kolemjdoucích. Musím přiznat, že i na průvod jako celek, je - díky doprovodné hudbě - pěkný pohled. 

Nepřeberné množství barev, masek i alegorických vozů nejenže oživí na pár hodin Prahu, ale svou rozmanitostí, připomínající karneval v brazilském Riu, dokáže i hlídkujícím policistům přiblížit atmosféru jižních zemí.

Pokud k celé akci připočtete i skutečnost, že při ní nedošlo absolutně k žádnému konfliktu ze strany homosexuálů a i těch pár odpůrců, kteří se na akci přišli realizovat, bylo odvedeno v klidu a bez užití násilí, jednalo se rozhodně o jedno z nejpříjemnějších opatření, jaké může policista absolvovat.

Za sebe pak mohu s klidným srdcem říci, že jsem se díky policii dostal na akci, na kterou bych se asi v civilním sektoru podívat nešel - a nutno přiznat, že by to byla škoda. Pokud se člověk oprostí od předsudků a na akci se podívá nezaujatýma očima, je to nejen zábavná a mnohdy úsměvná podívaná, ale především bezpečně strávený přesčas…

Foto: Danny Worm Photography

 

0

Autor

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím