Rusko útočí na OSN, požaduje zrušení pracovního zrovnoprávňování LGBT

09.03. - Co se děje

Rusko požaduje, aby Organizace spojených národů odvolala své loňské rozhodnutí, které poskytuje manželské výhody pro sezdané LGBT pracovníky/ce OSN.

Ruský diplomat Sergey Khalizov ve své řeči 2. 3. 2015 před rozpočtovou komisí prohlásil, že správní rozhodnutí přednesené generálním tajemníkem OSN Pan Ki-Munem loni v červnu porušuje rezoluci Valného shromáždění, která zplnomocňuje vlády jednotlivých států k tomu, aby určily, zda zaměstnanci mají, či nemají nárok na manželské výhody. Výboru Khalizov sdělil, že Rusko „bude trvat na tom, aby generální tajemník neprodleně zrušil správní vyhlášku podporující poskytování výhod stejnopohlavním párům.“

V případě, že generální tajemník své předchozí rozhodnutí odmítne zrušit, Rusko by si mohlo vynutit hlasování rozpočtového výboru za účelem zastavení čerpání další finanční podpory. Dá se přitom předpokládat, že pokud by k hlasování skutečně došlo, mělo by Rusko reálnou šanci na úspěch, a to mj. i proto, že stálí členové Rady bezpečnosti (Čína, Francie, Rusko, Velká Británie a Spojené státy americké) nemohou v rámci hlasování rozpočtové komise využít práva veto.

Více: Šéf OSN povede kampaň za práva LGBT.

Philippe Bolopion, zástupce organizace Human Rights Watch OSN, potom poznamenal, že „členské státy by měly proti snaze Ruska vnucovat OSN svou homofobní politiku, kterou propaguje Moskva, tvrdě vystoupit.“ Pokud by se ruská iniciativa setkala s přijetím, mohlo by to mít dopad nejen na oddané stejnopohlavní dvojice, ale v sázce by se ocitly také práva dětí přijata v cizích zemích.

Více: Vousatá diva Conchita Wurts byla pozvána do sídla OSN.

Jessica Stern, výkonná ředitelka Mezinárodní komise pro lidská práva gayů a leseb, k celé kauze dodala, že: "[Rusko] hledá jakoukoli záminku, aby omezilo autoritu generálního tajemníka OSN. Není žádným tajemstvím, že vztahy mezi generálním tajemníkem OSN a Ruskem se vyhrotily kvůli Ukrajině a Sýrii, Rusové teď našli perfektní politický nástroj, jak na tajemníka zpětně zaútočit. "
Rozhodnutí Pan Ki-Muna podpořit všechny zaměstnance OSN, kteří jsou zákonně oddáni (tedy nejen hetero, ale i gay a lesbické páry), předcházela dlouhá diskuse. Aktuálně by jim měla být poskytována podpora po celém světě, a to i v 76 zemích, kde je homosexualita stále zločinem.

Foto: Towleroad.com

0
Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím