Gayové jsou elegantní, vtipní a citliví nejlepší přátelé! Taky skvěle vaří, mají doma uklizeno a je s nimi zábava. Nebo ne? Nejsou médii prezentované stereotypy gayům nakonec spíše na škodu?

12.02. - Co se děje

Ačkoliv stereotypy mají obvykle negativní konotaci, ani v případě, že jsou pozitivní, nemusí být vždy ku prospěchu. Specificky v případě gayů to dokazuje nejnovější výzkum z Anglia Ruskin University, z nějž plyne, že stereotypy popularizované v médiích, ačkoliv jejich vyznění pro LGBT komunitu je dobré, vedou k pozitivním předsudkům. A ty už tak dobré nejsou. Klasičtí mainstreamoví diváci a divačky totiž mohli např. z celosvětově oblíbených seriálů Sex ve městě, Will a Grace či filmu Svatba mého nejlepšího přítele apod. načerpat dojem, že všichni gayové jsou za každých okolností elegantní, vtipní a empatičtí. Podle Ashley Brooks, která výzkum vedla, přesně tyto předsudky mohou homosexuály poškozovat tím, že je všechny šablonovitě líčí jako jednorozměrné postavy, které nemají vlastní osobnost.

Více: Tihle gay chlapi se vzpírají stereotypům a doufají, že se přidáte! Ať už do škatulek zapadáte, nebo ne

„Obvykle v médiích vidíme gaye v roli nejlepšího přítele a přesně tento model se potom promítá i do interakcí v běžném životě a také očekávání heterosexuálů,“ tvrdí autorka výzkumu. Přitom nepopírá, že některé ze zažitých představ mohou být skutečně pravda – především to, že gayové o sebe více dbají, mají větší cit pro módu a že jsou zábavní. S tím souhlasí i specialista na sociální psychologii Daragh McDermott, který ale dodává, že všechny tyto stereotypy v podstatě definují podstatu toho, jak jsou gayové vnímáni, a všechny představy o nich potom mohou vést k nerealistickým očekáváním ze strany okolí.

Více: Pornohvězda Danni Daniels: oni ona, ani on, s prsy, penisem a myšlenkami na bourání společenských stereotypů a gender fuck

Pokud tedy nesledujete dennodenně módní trendy, nechodíte pravidelně ke kadeřníkovi, v kuchyni nejste kombinací Gordona Ramsayho (v kulinářském umu) a Davida Beckhama (ve vizáži) a neposkytujete rameno k vyplakání se např. v lásce zhrzeným kamarádkám, mohli byste tvrdě narazit. Podle McDermotta se totiž homosexuálové, kteří do společensky stanovených stereotypů nezapadají, ocitají často na okraji společnosti, jelikož nesplňují očekávání. Stalo se vám někdy něco takového?

Zdroj: pinknews.co.uk

0
Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím