Matthew Mitcham: Olympiádu jsem vyhrál jako gay

28.11. - Kultura

Matthew Mitcham

Neexistuje žádná souvislost mezi sportovním výkonem a sexuální orientací, je přesvědčený Matthew Mitcham, olympijský vítěz ve skocích do vody a také gay, který svoji homosexualitu nikdy netajil. 

I když je Matthewovi Mitchamovi teprve 24 let, před pár dny vyšla knižně jeho biografie. Nyní poskytl portálu Gaystarnews.com upřímný rozhovor o svém životě. Vyrůstal jen s matkou a svého otce poprvé viděl až v dospělosti. Jeho matka byla tak chudá, že kdy mu bylo šest let, rodina dokonce půl roku žila zcela bez elektřiny.

Více: Lidé jsou posedlí mou sexualitou, tvrdí Ian Thorpe

Navzdory svému věku nasbíral celou řadu životních zkušeností, včetně těch, které by si asi dnes už odpustil. Zažil obrovský sportovní úspěch, ale i pád. Potácel se v depresích, bojoval se závislostí na alkoholu a drogách. Jeho dospívání bylo víc než divoké. A hlavně je jedním z mála sportovců gayů, kteří se nijak netají se svou sexuální orientací. Do profesionálního sportu totiž nastoupil už jako otevřený gay. 

Na olympijských hrách v Pekingu, kde získal zlatou medaili ve skocích do vody, byl první a jediný otevřený gay. Nikdo jiný se ke své sexuální orientaci nepříhlásil. "Na olympijských hrách působí mnoho faktorů. V mnoha zemích je homosexualita ilegální. Svou roli hrají kulturní, sociální nebo náboženské důsledky. Pro mnoho gayů nemusí být bezpečné zveřejnit svou sexuální orientaci vzhledem k situaci v rodině," popisuje sportovec. I když vlivem zranění se mu nepodařilo olympiský úspěch v Londýně zopakovat, už teď myslí na další hry v brazilském Rio de Janieru a je přesvědčený, že své démony už dokázal spoutat. 

Více: Orlando Cruz: Gay v macho světě boxu

Mezi špičkovými sportovci se podle něj pohybuje jen naprosté minimum gayů, na nižší úrovni je jich sice víc, ale o ně se příliš nezajímají média, a tak se veřejnost příliš nedozví o jejich existenci. Sám se snaží svým sportovním životem ukazovat, že být gay a úspěšný sportovec nemusí stát proti sobě. 

"Snažím se jít příkladem tím, že jsem hrdý a snažím se mít úspěšnou sportovní kariéru, čímž ukazuji, že není souvislost mezi sportovními výkonem a sexuální orientací," dodává. 

Sám je naopak přesvědčený o tom, že skutečnost, že o své sexuální orientaci otevřeně mluví, byla svým způsobem výhodou. "Mám takovou teorii, že pokud neprojdete coming-outem a nejste upřímní, mohou lidé vnímat, že máte v sobě překážku. Cití ji a zaměřují se na ni, protože ji vnímají jako vaši slabost," je převědčený sportovec. Navíc tato nejistota podle něj komplikuje i vzájemné vztahy s okolím. Lidé tuší, že se "něco" děla, ale vlastně neví co. 

Proto se ke svému okolí snažil být upřímný a nijak se netajil s tím, že je gay. "Nikdy jsem nebyl slavný jako heterosexuální sportovec," doplňuje. Zlato v Pekingu získal už jako gay. Proto mu chybí zkušenost s tím, zda by se k němu sponzoři chovali jinak kvůli jeho sexuální orientaci.

"Pravděpodobně existují nějaké společnosti, které cítí, že já nejsem vhodný pro jejich cílovou skupinu. Ale já doufám, že si firmy uvědomí hodnotu růžových dolarů (pozn. redakce peněz, které utrácí gayové a lesby jako spotřebitelé) a to, jak jsem populární. Jsem sportovec a má sexualita na to nemá vliv," popisuje Mitcham. 

MatthewMitchamOlympicsPreviewsDay22H3IP7J72Zzl

mathew mitcham2

0
Redakce

Autor

Redakce

Banda lidí, kteří se na svět dívají velmi liberálním pohledem a s otevřenou myslí. Každý z nás je jiný, snahu hájit rovnost a rovnoprávnost máme všichni společnou. 

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím