Míra Valeš: Pioneer party si hraje s gay klišé

14.01. - Kultura

pioneer 3

Odpoutejte se od zažitých klišé o gayích a užijte si party, kam si klidně můžete vzít tepláky s cylindrem. Takové jsou gay friendly Pioneer party, za kterými stojí Míra Valeš. 

Před pár lety Mírovi Valešovi chyběla na české klubové scéně hravá gay friendly akce, která by spojila zajímavou hudbu s uvolněnou atmosférou, a tak se rozhodl, že ji uspořádá sám spolu se svými kamarády. Tak v roce 2009 vznikla nepravidelná klubová noc s názvem Pioneer party. Dnes už patří ke stálým a vyhledávaným akcím, kam míří lidé bez ohledu na sexuální orientaci nebo pohlaví.

"Inspiraci pro párty beru vlastně všude, z časopisů, knížek, oblíbených i neoblíbených filmů. Inspiraci přináší i další lidi, kteří se na party podílí - momentálně hlavně grafik Mario Corradini a filmař Honza Wolf, který ke každému Pioneerovi připravuje tématické video," popisuje Valeš. Tématicky si party často hrají s obvyklými gay klišé, jako je přehnanost, muzikál nebo gay ikony. "Buď je stavíme na hlavu nebo je trochu ironizujeme," dodává. 

Sám nemá s Pioneer party přesný dlouhodobý plán, ale rozhodně v nich chce pokračovat. "Chtěl do Čech vozit i zajímavé dje odjinud, dost často to dopadlo tak, že i přesto, ře přišlo dost lidí, jsem na akci musel doplácet. Mám radost, že se chytá čím dál tím víc lidí a že je na party dobrá atmosféra, co bude dál, to se uvidí. Dokud to lidi baví, má cenu pokračovat," popisuje.

Pioneer party v sobě spojují celou řadu vlivů s cílem vytvořit pohodovou atmosféru, díky které se návštěvníci akce skutečně uvolní. "V Čechách trochu chybí takové to americké "going out and having a good time". Lidi tu chodí ven, ale ve skutečnosti se moc nebaví. Málokdy vidíte, že by nějaká slečna odhodila boty a opravdu si s chutí zatancovala, je trochu takový "jako clubbing", nejde v něm opravdu o zábavu," popisuje s tím, že v poslední době vznikly v Praze další zajímavé party jako Periscope a alternativní party Queer Noises. 

Stejně odhlečený a trochu ironický pohled má Valeš k fetiši. "Fetiše jsou bezva, ale občas je mají lidi tendenci brát moc vážně. Jestli budu někomu připadat přitažlivý, jen když si obuju propocené sportovní boty, tak toho týpka necham radši s těma botama samotnýho. Rozhodně fetiše neberu příliš vážně, ale respektuju, že každý má rád něco jiného," usmívá se. 

Sám má rad kluky, kteří působí něžně a přitom si občas dokáží připustit gay nebo ženský aspekt sebe sama: "Mám pocit, že je to víc sexy a legrační, než kluci, co si pěstují svojí maskuliní image a píšou o sobě, že jsou "straight acting", to je vždycky trochu k smíchu. Jsme gayové, není třeba si hrát na heteráky!"

Sexuální orientace je podle něj jen jeden z mnoha aspektů osobnosti, ale ne jediný. "Gay kultura je jistě zajímavý a cenný fenomén. Určitě bude ještě zajímavější, až se místní gayové odpoutají od některých typických klišé, o kterých si myslí, že je činí součástí komunity a začnou fungovat sami za sebe," říká Valeš. 

pioneer 1

pioneer 2

pioneer 7

0
Redakce

Autor

Redakce

Banda lidí, kteří se na svět dívají velmi liberálním pohledem a s otevřenou myslí. Každý z nás je jiný, snahu hájit rovnost a rovnoprávnost máme všichni společnou. 

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím