Makropulos – Čapek je mrtvý a Marty je kurva!

28.02. - Kultura

Mark main

Od 16. října 2012 se v repertoáru nekonvenčního divadelního sdružení „Depresivní děti touží po penězích“ objevuje hra „Makropulos – Čapek je mrtvý a Marty je kurva!“. Už z podtitulu je jasné, že diváci nemohou očekávat klasické zpracování slavného Čapkova dramatu. Mají se však připravit na divokou frašku nabitou sexem a hloupými modelkami, nebo na hlubokomyslné úvahy o pomíjivosti krásy, mládí a vlastně i života samotného?

Pravda leží někde uprostřed, neboť oba zmíněné aspekty se vzájemně hrou prolínají. Celý děj se odehrává v prostředí modelingové agentury manželů Kolenatých, kde se divák seznamuje s modely a modelkami v průběhu příprav na módní přehlídku. Majitel agentury se snaží přesvědčit módního kritika Vítka nejen o kráse svých svěřenců, ale i o jejich vzdělanosti. Bohužel marně, neboť modelové, kteří údajně studují vysoké školy, troskotají už na základních otázkách. S jejich naivitou a v některých případech i hloupostí ostře kontrastuje postava Emilie Marty, legendy modelingu s bohatými životními zkušenostmi.

Více: LUI TRAVEL REPORT: Gay Snowhappening v Söldenu

Její příchod zamíchá vztahy v agentuře a obrovské sebevědomí společně se světovou proslulostí sráží sebeúctu Emiliiných kolegů. Další zvrat způsobuje i její svědectví v soudním sporu. Ten vedou dlouhá léta bratři Prusovi proti Bertu Gregorovi, přičemž všichni tři jsou členy stejné agentury a soupeří jak před soudem, tak na přehlídkovém molu. Vzhledem ke znalostem, které Marty má o počátku 20. století, se v ostatních probouzí podezření, že je Emílie podvodnice. Ta pak vysvětluje, že díky tajemné věci Makropulos žije déle než tři století.

Excelentní výkony podává zejména Jakub Čermák v hlavní roli zde legendární modelky Emilie Marty. Její chladná povaha a tajemná přitažlivost si postupně podmaní všechny přítomné. Další silnou zbraní Marty je i její vzhled, jenž módní guru Vítek, další z postav, označil za mužskou ženskost. Celá hra je protkána erotickou přitažlivostí, kterou pociťují Emiliini kolegové z agentury, zejména pak věčně neukojený Bert Gregor v podání Jakuba Krejči, který se neváhá ve volných chvílích tiše oddávat svým nejintimnějším představám. Proti němu stojí bratři Prusovi, dominantní Jaro a submisivní Johny. Z ženských postav je nejvýraznější duo dvou modelek, lstivé Kristy a její věrné pomocnice Christy. Ty si zahrály Barbora Mitošinková a Alena Julie Novotná.

Více: Trans politička mění zkostnatělé Polsko

Ačkoli děj napínavě plyne a po celou dobu udržuje pozornost diváků, je krátce před závěrem poněkud násilně přerušen úvahami samotných aktérů o dávkování a spravedlivém rozdělování nápoje nesmrtelnosti lidstvu. Hned po těchto úvahách se však postavy dostávají ke konci hry, kde na rozdíl od originální Čapkovy předlohy ochutnají nápoj všichni a stávají se tak nesmrtelnými.

Hru nelze doporučit konzervativnímu divákovi, neboť by ho mohla šokovat zejména svým silným sexuálním podtextem a projevy přelétavé náklonnosti postav k oběma pohlavím. Naopak divák s otevřeným přístupem k netradičnímu zpracování slavných děl bude z představení odcházet s opravdu silným kulturním zážitkem.

Další repríza zatím není vypsána, proto doporučuji sledovat internetové stránky divadelního sdružení: www.depresivnideti.eu

Makr1

Makr 2

0

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím