Viktor Paggio: Adopce jsou jen otázkou času

05.06. - Co se děje

Paggio 1

Už dnes mnoho lesbických a gay rodin vychovává děti bez ohledu na chybějící zákony. Ve chvíli, kdy se s biologickým rodičem něco stane, druhý z rodičů nemá žádnou šanci, aby dítě mohlo zůstat s ním. Proto je potřeba situaci změnit a odstranit problémy, se kterými se gay a lesbické rodiny potýkají. Poslanec Viktor Paggio (LIDEM) se rozhodl předložit nový zákon, který by měl dát šanci oběma partnerům či partnerkám, aby se stali z pohledu legislativy rodiči bez ohledu na biologické vazby. 

Jak dalece je reálné, že zákon projde sněmovnou?

Věřím tomu, že potřebné hlasy získáme. Česká republika je i na evropské poměry tolerantní země a to se postupně promítá i do postojů poslanců a senátorů. Navíc jsme ve spolupráci s občanským sdružením PROUD a dalšími předkladateli připravili variantu minimalistickou, která umožní pouze osvojit si dítě registrovaného partnera. Tedy ne klasickou adopci z dětského domova. Ale i tam jednou dojdeme.


Přidali se k vám v posledních dnech další poslanci a poslankyně? Jsou už ochotní o tomto tématu mluvit "nahlas"?

Ano, vnímám velmi pozitivně, jak moc se zajímají. Ale otázky LGBT komunity jsou stále tak trochu tabu, hlavně v konzervativních kruzích.

Více: Dočkáme se adopcí i v Česku? Návrh zákona je připraven

Co nejvíc brání tomu, aby zákon mohl být přijat?

Jednoznačně předsudky. Žádný věcný argument, proč by homosexuální páry neměly vychovávat děti, totiž neexistuje. Čísla, studie a stanoviska mezinárodních organizací mluví jasně: pohlaví rodičů nemá na dítě žádný negativní vliv. V debatách s kolegy tak hodně zmiňuji postoje našich uznávaných expertů, například profesora sexuologie Petra Weisse a dalších. A také to, že děti budou homosexuálními páry vychovávány tak jako tak, zákon nezákon. Současná právní úprava jim jen hází klacky pod nohy a způsobuje, že když se dítěti nedej bože něco stane, nemůžou se u něj mámy střídat v nemocnici, protože jedna z nich je z pohledu práva cizí.

Máte ve svém okolí rodinu gayů nebo leseb, které řeší problémy způsobené současnou legislativou?

Znám gaye i lesby, ale žádný z nich - zatím - neřeší tento problém. Jako poslanec jsem však byl osloven několika lesbickými páry, které právní postavení jejich rodiny trápí, a jako liberál jsem se tématu s chutí chopil. Nejdříve jsem se setkal s předsedou Gay iniciativy panem Hromadou, který mě odkázal na občanské sdružení PROUD. Zbytek znáte.

Více: KOMENTÁŘ: Ne, adopce nepotřebujeme... Vážně?

Za jakých podmínek by mohlo být reálné, že bude možná i adopce pro homosexuální páry? Lze současný návrh považovat za první krok tímto směrem?

Onen druhý krok, tedy plné zrovnoprávnění párů různé sexuální orientace, musí přijít co nejdříve. Já osobně považuji současný stav za protiústavní a pokud jako politická reprezentace selžeme a budeme i nadále porušovat nejlepší zájmy dětí, doporučím dotčeným rodinám, aby vymáhaly svá práva soudně. Jsem přesvědčen, že zvítězí. Potrvá to, dojde to až k Ústavnímu soudu, ale zvítězí. Konec konců soudní cestou si LGBT komunita vymohla svá práva i v sousedním Německu.

Více: Petr Hájek: Homo-chobotnice chce zničit naše děti!

Co říkáte na argumenty typu, že gay rodičovství je "nepřirozené"? Například poslanec Boris Šťastný z ODS argumentuje tím, že když nemohou gayové a lesby dítě zplodit, neměli by jej ani vychovávat. 

Gay rodičovství je běžné i ve zvířecí říši. Na semináři k předloze zákona dal jeden z účastníků krásný příklad madridské ZOO, kde pár samečků tučňáků už mnoho let vychovává malého. Toliko k "přirozenosti". A nezapomínejme, že dnes mají i mnohé heterosexuální páry problém počít potomka. Pomáháme jim hormony, mimoděložním oplodňováním, zkumavkami.. je toto "přirozené"? Prostě společnost se vyvíjí, máme rok 2013. Není třeba se toho bát. Před pouhými padesáti lety připadalo mnoha občanům USA nepředstavitelné, že by mohl černoch studovat vysokou školu nebo sedět v autobuse, kde chce. Dnes připadá mnoha lidem nepředstavitelné, že by mohly stejnopohlavní páry adoptovat děti. V obou případech neexistuje věcný argument proti. Dojdeme k tomu.

Paggio 3

0

Autor

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím