LUI PERSONA: Orlando Cruz

21.06. - Kultura

Orlando-Cruz-is-Gay-and-Proud-01

Už jen tím, jak vypadá, bourá zažitá klišé o gayích. Rozhodně není málo "mužný" nebo snad dokonce "zženštilý". Právě naopak, Orlando Cruz je "muž se vším všudy". Do puntíku splňuje obvyklé představy o silném bojovníkovi, kterého jen tak něco nerozhodí, až na jednu "maličkost", je gay a svůj coming out prožil ve světě jednoho z nejtvrdších sportů vůbec. V profesionálním boxu patří k naprosté světové špičce. 

"Chtěl jsem lidem ukázat, že nejsem žádná holka v ringu. Jsem muž v každém smyslu tohoto slova," prohlásil boxer Orlando Cruz (32) po svém prvním zápase, který vyhrál jako otevřený gay. Shrnul tak svůj postoj k předsudkům vůči gayům ve sportu. Ať se v jeho životě dělo cokoliv, opravdu se nedalo pochybovat o tom, že by nebyl dost "mužný". Nyní ho dělí už jen jeden jediný zápas k tomu, aby přepsal historii boxu. Pokud vyhraje, stane se  nejlepším boxerem světa ve své kategorii a současně prvním gayem, kterému se podaří tento titul získat. "Jsem připraven na titul mistra světa. Můj život se změnil v loňském roce, když jsem oznámil, že jsem gay. Teď jsem velmi blízko tomu, abych jako první homosexuální boxer vyhrál mistrovství světa," říká sebevědomě Cruz nyní. 

Více: Orlando Cruz: Gay v macho světě boxu

Jeho loňský coming out znamenal nejen pro sportovní svět šok. Úspěšných gayů mezi vrcholovými sportovci není zrovna mnoho, a navíc se většinou objevují v "měkčích" sportech, jako třeba krasobruslení nebo plavání, ale aby se k homosexualitě přihlásil někdo, kdo je schopen jednou ranou srazit protivníka k zemi, rozhodně není obvyklé. Sám Cruz přitom na sebe nechtěl strhnout pozornost, "jen" si přál, aby ho jeho fanoušci i ostatní boxeři respektovali bez ohledu na jeho sexuální orientaci. "Chci, aby mě lidi brali takového, jaký jsem. Jsem profesionální sportovec, který se snaží ze sebe v ringu dostat do nejlepší. Chci, aby lidé i nadále viděli mé boxerské schopnosti, můj charakter a moje sportovní chování," vysvětloval agentuře AP své důvody k tomu, proč se rozhodl k veřejnému coming outu. 

Více: LUI PERSONA: Jason Collins

O tom, že má blíž k mužům než k ženám, přitom tušil už od svého dospívání. Přesto ale trvalo více než deset let, než se odhodlal ke své homosexualitě přihlásit na veřejnosti. Když se v 19 letech vrátil z olympijských her v Sydney pochopil, že se v něm něco změnilo, jenže tehdy ještě nebyl připravený na to, aby sám sebe přijal a dokázal o své homosexualitě mluvit navenek. Tehdy bojoval sám se sebou. "Nedokázal jsem to přijmout, protože jsem se příliš bál," vzpomínal v rozhovoru pro německý týdeník Spiegel. Jeho obavy nebyly vůbec neopodstatněné. V Portoriku, odkud pochází, nejsou gayové přijímaní většinou společností zrovna "vstřícně". Cruzův devatenáctiletý přítel transvestita byl dokonce ubodán kvůli tomu, že se účastnil gay pride. 

Více: LUI PERSONA: Alan Gendreau

"Byla to bolestivá cesta, ale měl jsem štěstí v tom, že mě podporovala má matka. Rok po olympiádě jsem svým rodičům řekl, že jsem gay. Řekla mi, že jí na tom nezáleží a že mě miluje. Poté jsme oba plakali radostí," popsal boxer. Právě díky podpoře své rodiny, svých přátel a svého týmu se nakonec rozhodl pro veřejný coming out. "Jsem a vždy budu hrdý Portorikánec a gay," tvrdí sebejistě a příznivé reakce jeho soupeřů i fanoušků mu dávají za pravdu. Jako otevřeně homosexuální boxer skutečně není méně úspěšný, právě naopak. 

cruz2

O Cruzově mužnosti se snad ani nedá pochybovat...

cruz4

cruz6

0

Autor

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím