TOP 10 LGBT citátů

08.07. - Kultura

LGBT10

Citáty o queer komunitě mají na svém kontě nejen slavní gayové a lesby, kteří se vyoutovali. Svoji popularitu a mediální prostor využívají k veřejným vyjádřením o gay menšině také heterosexuální osobnosti. Z jejich úst mnohdy vyznívají plamenné řeči na obhajobu LGBT práv ještě dojemněji. V naší TOP 10 najdete citáty vtipného i závažnějšího rázu, všechny však mají společné to, že se zapsaly do dějin – ať už pro svoji trefnost, nebo moudrost a odvahu autora.

 

1. Brad Pitt

LGBT5

Mnozí gayové dodnes smutní, že tento hollywoodský krasavec nepatří na jejich břeh. Potěšil je tedy „alespoň“ tím, že štědře přispěl na boj s odpůrci rovných sňatků v Kalifornii se slovy: „Protože nikdo nemá právo popírat život někoho jiného, ačkoli s ním nesouhlasí. Protože každý má právo žít svůj život, po němž tak touží, pokud to nikomu neubližuje. A protože diskriminace nemá v Americe co dělat.

2. Robin Tyler

LGBT2

Byla vůbec první lesbickou ženou, která řekla své partnerce „ANO“ ve státě Kalifornia, posléze vzbudila rozruch svým rozvodem. Do paměti se Robin Tyler vryla také výrokem: „Jestli je homosexualita nemoc, pojďme všichni zavolat do práce: Ahoj, dneska nemůžu pracovat, pořád jsem queer.“

Více: 5 originálních způsobů, jak se vyoutovat

3. Boy George

LGBT3

Britský zpěvák Boy George, který v 80. letech působil s neoromantickou skupinou Culture Club, proslul svým androgynním a glamrockovým stylingem. Kromě jeho hudební tvorby se stal legendárním také výstižný citát o předsudcích většinové společnosti: „Existuje iluze, že homosexuálové mají sex a heterosexuálové se zamilují. To je zcela nepravdivé. Každý chce být milován.

4. Bob Smith

LGB


Byl vůbec prvním otevřeným gay komikem, který se mohl pochlubit vlastním komediálním speciálem na televizní stanici HBO. Svůj osobitý smysl pro humor Bob Smith nezapřel, ani když líčil svůj coming out: „Nebylo snadné říct mým rodičům, že jsem gay. Pověděl jsem jim to na Díkuvzdání. Řekl jsem: „Mami, mohla bys, prosím, podat omáčku homosexuálovi?“ Podala ji mému otci. Následovala šílená scéna.

Více: LUI PERSONA: Jitka Smutná

5. Ed Fallon

LGB2


Americký demokratický politik se stal miláčkem LGBT komunity mimo jiné díky svému postoji k manželstvím stejnopohlavních párů. „Před čím se snažíte chránit heterosexuální manželské svazky? V Iowě není omezené množství lásky. Není to neobnovitelný zdroj. Pokud se Amy a Barbara nebo Mike a Steve navzájem milují, neznamená to, že John a Mary nemohou,“ nechal se slyšet Ed Fallon. Liberální citát pochází z roku 1996.

6. Madonna

LGBT4

Jedna z největších gay ikon všech dob samozřejmě nemohla svoji fanouškovskou základnu z řad homosexuálů zklamat absencí LGBT citátu. Dokonce se nechala slyšet, že: „Každý heterák by měl mít alespoň jednou ve své puse jazyk jiného muže.

Více: Madonna: Jak se stala gay ikonou 

7. Rita Mae Brown

LGB3

Feministická spisovatelka již v 70. letech šokovala Ameriku nezvykle otevřeným lesbickým románem Rubyfruit Jungle. Rita Mae Brown jeden čas byla dokonce ve vztahu s Martinou Navrátilovou. Na konto své orientace s nadsázkou prohlásila: „Můj lesbismus je aktem křesťanské charity. Je tolik žen, které si chtějí vymodlit muže, a já jsem jim dala svůj díl.

8. Heath Ledger

LGBT7


Zesnulý herec se nesmazatelně zapsal do povědomí gay komunity nejen svoji rolí gay kovboje ve filmu Zkrocená hora, ale také aktivním odporováním homofobním jedincům. „Stále shledávám osobním zklamáním, jak lidé dávají volný průchod vyjádření svého znechucení nebo názoru, který se staví proti způsobu, jakým se dva lidé rozhodnou milovat jeden druhého. Myslím, že to je opravdu nešťastné.

Více: POZVÁNKA: Kino Q uvádí předpremiéru gay filmu Liberace

9. Truman Capote

LBG4

U amerického spisovatele a novináře, který je dodnes uznávaný především pro svůj psychologicko-dokumentární román Chladnokrevně, nás trefnost bonmotů patrně nepřekvapí. Truman Capote, mezi jehož milence patřil také Andy Warhol, zabodoval výrokem „Buzerant je homosexuální gentleman, který právě opustil místnost.

10. Ellen DeGeneres

LGBT6


Legendární bavička, která svojí talk show baví svět již celou dekádu, patří bezpochyby k nejpopulárnějším lesbám současnosti. K otázkám LGBT komunity se vyjadřuje velmi často, oblíbený je například její výrok k původu homosexuality. „Byla jsem vychována mezi heterosexuály, stejně jako jsou všichni heterosexuálové. To je to, odkud my gay lidé pocházíme. Od vás heterosexuálních,“ prohlásila doslova Ellen DeGeneres.

LGBT9 

LGBT8 

0
Veronika Bartošová

Autor

Veronika Bartošová

Ani Panna, ani Lev; ani lesba, ani heteračka; ani vanilka, ani pistácie. Veronika se královsky baví starostmi všech, kdo se ji snaží někam zaškatulkovat, úspěšnost totiž bývá podobná jako u házení luštěnin na zeď. Nade vše miluje experimentování, sebeironii a lidi s otevřenou myslí.   

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím