Jak moc jste narcis?

10.07. - Co se děje

narcis2

Slýcháte od přátel často v žertu, že jste narcis? Ať si to přiznáme či nikoli, každý z nás je více či méně zahleděný do sebe sama. V určité míře je sebeláska přirozená a rozhodně napáchá menší škody než zoufalý nedostatek sebeúcty. Jak vlastně rozpoznat překročení oné hranice, za níž milujete a obdivujete sebe sama natolik, že se jedná o poruchu osobnosti?

Pokud bychom pátrali po původu výrazu narcismus, dovedl by nás až do starověkého Řecka, v němž se nechal inspirovat Sigmund Freud, když tento pojem zavedl do odborné terminologie. Podle antické mytologie krásný mladík Narcis odmítl cit nymfy, a tak ho bohyně Afrodita potrestala. Vzbudila v něm lásku k vlastnímu odrazu na vodní hladině, který si Narcis zálibně prohlížel tak dlouho, až se utopil. Bohové ho nakonec proměnili v květinu narcis. Už báje tedy naznačuje, že máte-li v lásce pouze sebe sama, k ničemu dobrému to nepovede.

Více:TOP 10 LGBT citátů 

Jak tedy vlastně rozpoznat narcise v okolí nebo v sobě samém? Člověk s takzvanou narcistickou poruchou osobnosti je bytostně přesvědčen o vlastní výjimečnosti a důležitosti. Často se předvádí a vyžaduje neustálý obdiv a pozornost. Není schopen udělat si legraci ze sebe sama nebo přijmout kritiku. Raději než opravdovými přáteli se proto obklopuje jakýmsi fanclubem obdivovatelů, kteří v něm spatřují ideál a vynášejí ho do nebes. Má strach, že se ve vztazích zklame, proto mnohdy svádí jeden protějšek za druhým. Další příznaky narcismu zahrnují závistivost, aroganci, nespolehlivost, touhu zůstat věčně mladý a neschopnost vcítit se do druhých.

narcis4

Více: 5 tipů, jak mít sexy tělo a nemuset cvičit

Prolétla vám právě hlavou myšlenka, že především nositele naposledy zmíněných charakteristik potkáváte v gay komunitě na každém kroku? Ne každý však nutně musí trpět poruchou osobnosti. Narcismus se projevuje spojením více zmiňovaných symptomů, které většinou pramení z nedostatečné péče či přehnané kritiky v útlém dětství. Narcistické osobnosti terapeuti léčí skrze deziluzi, kdy se pacient postupně učí přijímat sebe sama a své reálné možnosti. Současně si osvojuje schopnost sebeironie a přijímání kritiky. Jako ilustrační perličku na závěr dodejme, že mezi slavnými českými narcisy bývá nejčastěji zmiňován ex-prezident Václav Klaus alias Kikina.

narcis5 

narcis6

0
Veronika Bartošová

Autor

Veronika Bartošová

Ani Panna, ani Lev; ani lesba, ani heteračka; ani vanilka, ani pistácie. Veronika se královsky baví starostmi všech, kdo se ji snaží někam zaškatulkovat, úspěšnost totiž bývá podobná jako u házení luštěnin na zeď. Nade vše miluje experimentování, sebeironii a lidi s otevřenou myslí.   

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím