LUI PERSONA: Neil Patrick Harris

12.07. - Kultura

harris2

Takový sukničkář přece nemůže být gay! Ale může... i když "legendárnímu" Barneymu Stinsonovi projde ložnicí mnoho žen a on žádnou sukni ve svém okolí nedokáže nechat na pokoji, jeho představitel Neil Patrick Harris je ve skutečnosti úplně jiný. Je to gay a žije spokojeným rodinným životem se svým přítelem Davidem Burtkou. Spolu dokonce vychovávají dvě malé  děti a plánují svatbu. Sám Harris je považován za jednoho z nejvlivnějších gayů na světě. Paradoxně k tomu ale pomohla jeho role sukničkáře Barneyho v seriálu Jak jsem poznal vaši matku (How I Met Your Mother).

Když se před třemi lety (konečně) dostal na české televizní obrazovky seriál stanice CBS Jak jsem poznal vaši matku, bylo jasné, že se stane hitem měřitelným snad jen se seriálem Přátelé nebo Sex ve městě. Po celém světě tomuto sitcomu podlehly miliony diváků, kteří se skvěle baví díky zamotaným příběhům pětice přátel. Letos na podzim se bude v USA vysílat už jeho devátá série. Navíc i kritika považuje tento seriál za víc než povedený, čemuž svědčí i dvacet čtyři nominací na cenu Emmy, ze kterých se podařilo celkem sedm proměnit. Na obrovském úspěchu seriálů má lví podíl i Neil Patrick Harris se svou postavou živelného a živočišného Barneyho Stinsona. Jako gay tak bourá zažité klišé o homosexuálních hercích, kteří údajně nejsou dost mužní a přesvědčiví jako heterosexuálové.

Více: Simpsonovi pomáhají coming-outu, potvrzuje studie

Zatímco Barney se stal symbolem všech mužů, kteří tak rádi podléhají ženským kouzlům a dokonce "napsal" příručky pro balení žen, sám Harris je ve svém osobním životě jeho pravým opakem. Svou roli sukničkáře ale dokázal hrát tak přesvědčivě, že jeho vlastní coming out v roce 2006 znamenal pro americkou veřejnost velké překvapení. Harris byl v té době populární herec, zpěvák a bavič, který měl za sebou role mimo jiné v seriálu Will & Grace nebo filmu Zahulíme, uvidíme. "Jsem rád, že mohu popřít jakékoli drby nebo mylné představy. Mohu hrdě prohlásit, že jsem spokojený gay, život si dosytosti užívám a jsem nejšťastnější, protože mohu pracovat s úžasnými lidmi v byznysu, který miluji,“ prohlásil Harris v rozhovoru pro časopis People a zapsal se tak do LGBT historie Hollywoodu. O rok později vyrazil na předávání cen Emmy se svým partnerem Davidem Burtkou a rázem se z nich stal jeden z nejsledovanějších amerických gay párů v showbyznysu. Sám Harris je považován za jednoho z nejvlivnějších gayů na světě. 

Více: Gay herci nejsou dost mužní, tvrdí výzkum

Už jejich seznámení bylo tak trochu jak z romantického filmu. Poznali se, když Harris vyrazil za svou kamarádku a myslel si, že jde o jejího nového přítele, i když se mu tento neznámý líbil na první pohled. Burtka ale v té době měl přítele a Harris nechtěl být tím, kdo mu zničí vztah. "Vždycky jsem byl poblíž místa, kde byl i on," vzpomínal na začátky jejich vztahu. Když ale oba pozvala kamarádka na večírek, vzájemnému jiskření už se nedalo zabránit. Dnes už spolu devět let a jsou považování za jeden z nejstabilnějších gay párů. „Sdílíme šatník. Máme stejnou velikost bot, oblečení i stejnou výšku. Oba jsme Blíženci a líbí se nám myšlenka rodiny. Ne té nukleární, ale sociální rodiny,“ popsal herec vzájemný vztah.

Více: Homosexualita v Hollywoodu

Navíc rodina v jejich případě má i velmi konkrétní podobu. Společně vychovávají tříletá dvojčata, syna Gideona Scotta a dceru Harper Grace, které porodila náhradní matka. O otcovství se přitom podělili rovným dílem. „Vložili jsme jedno vajíčko oplodněné mou spermií a jedno Davidovou. Ujala se obě,“ vzpomínal Harris, který je se svým partnerem dobrým příkladem toho, jak může fungovat rodina s dvěma otci. "Myslím, že děti nutně nepotřebují otce a matku," prohlásil herec v dokumentu HBO The Out List: "Myslím, že by děti měly mít mužské i ženské vzory, ale neznamená to, že my neměli mít děti jen kvůli tomu, že jsme dva kluci."

Více: Queer as Folk: Gay seriál skrz naskrz

Oba partneři ale nechtějí, aby jejich rodina a vztah byl považováni za vzor pro ostatní, byť se jejich život neobejde bez pozornosti médií. „Máme recept na skvělý vztah, ale nechceme být ukázkovým plakátem pro vztah dvou gayů. Nesnažíme se předstírat, že jsme perfektní,“ prohlásil Burtka. I proto jsou jejich veřejné fotografie velmi decentní. Nejintimněji se nechali vyfotografovat pro magazín Out tak, že Harris líbá Burtku na krku. Nedávno se také pár oficiálně zasnoubil, byť jeden druhému dal svatební slib už před několika lety, tehdy ale ještě nebylo manželství pro gaye a lesby v Kalifornii a New Yorku, kde střídavě oba žijí legální. Zásnuby oznámil pár v den, kdy senát v New Yorku hlasoval o lehalizaci manželství pro gaye a lesby. "Určitě bych se rád oženil, proto prosím newyorský senát, aby dnes hlasoval pro rovnost manželství. Moje rodina by byla velmi ráda," tweettoval herec a jakmile byl zákon přijat, neskrýval svou radost: "PROŠLO TO!! Ano!! Je to pokrok!! Děkuji všem, kteří na tom trdě pracovali. Je to historická noc." Nyní pár vybírá datum své svatby. 

Zdá se, že tenhle příběh má před sebou mnohá krásná pokračování... 

Barney Stinson se nahoty rozhodně nebojí...

Naked-Neil-neil-patrick-harris-3222753-1280-716

K Neil Patrickovi Harrisovi stejně jako Barney Stinsovi patří dokonale padnoucí obleky. Takto se herec nechal vyfotografovat pro časopis GQ.

harris-oblek

Lásku mezi Davidem Burtkou a Neil Patrickem Harrisem zachytil časopis OUT

harris

Své soukromí si ale slavný pár střeží a necítí se jako vzor pro ostatní (foto: New York Daily)

harris-NDN

Pro Harrise byl Burtka láskou na první pohled

harris burtka

Oba jsou také milujícími rodiči, takto se svými dětmi slavili Halloween

neil patrick_harris_family_costume

0

Autor

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím