„Gayové a lesby mi nevadí, ale…“

15.07. - Kultura

ale

Zpravidla už nás ani příliš nepřekvapí, že pokud tato věta zazní z úst nějakého heterosexuála, bude po ní následovat sáhodlouhý výčet všech věcí, kterými se dotyčnému LGBT komunita protiví. Jako by si všichni autoři podobných vyjádření až moc dobře uvědomovali, jak homofobně smýšlí, a měli potřebu svoji nesnášenlivost předem ospravedlnit. Uniká jim fakt, že netolerantní postoje mohou podložit celou řadou argumentů, stejně však zůstanou netolerantními. Co nám skrytí homofobové vlastně nejčastěji vyčítají?

1. „Že se nestydí, takhle se ukazovat na veřejnosti.“

Část většinové společnosti má stále velký problém rozdýchat karnevalové průvody hrdosti, zejména kvůli extravagantním kostýmům. Výtky se vztahují především k „nesmyslnému předvádění se“ a k „neopodstatněné hrdosti“. Kritici zjevně nedokážou vnímat Pride jako jednu velkou oslavu, ke které zkrátka patří všeobecné veselí a barevné party převleky, podobně jako je tomu například u tradičních majálesových průvodů studentů. Přitom by stačilo vnést do optiky odpůrců trochu pochopení pro recesi a nadsázku. Uvědomit si, že gayové nenosí masky, blyštivý make-up, podpatky a nejrůznější crazy doplňky každý den, ale u příležitosti duhového karnevalu. Nemluvě o mnohem hlubším poselství, které si s sebou průvody LGBT hrdosti nesou pod všemi okázalými kostýmy.

ale1 

Více: 5 nejotravnějších věcí v životě gaye 

2. „Dvě matky a dva otcové, to myslí vážně?"

Dalším oblíbeným „ale“ bývá výchova dětí. Někteří odpůrci gay menšiny se jakžtakž smíří se soužitím dvou mužů či dvou žen, ale nemohou přenést přes srdce, že by se stejnopohlavní páry staraly o potomstvo. Argumentují promiskuitou gay komunity, absencí mateřského či mužského vzoru, rizikem šikany dětí v kolektivu či spíše úsměvnou obavou, že homosexuální rodiče přenesou menšinovou orientaci na své ratolesti. Latentní homofobové opomínají skutečnost, že LGBT rodičovství je plánované a cesta za ním bývá oproti té heterosexuální poněkud komplikovanější. Tím spíše si sami gayové a lesby velmi dobře uvědomují veškerá úskalí spojená s homoparentními rodinami a nemá smysl jim je soustavně omlacovat o hlavy. Nebo si snad kdokoli troufá tvrdit, že heterosexualita někoho předurčuje stát se bezvadným rodičem?


ale3 

Více: TOP 10 LGBT citátů 

3. "Líbající se muži ve mně vzbuzují odpor."

Stali jste se někdy svědky názorů typu: „Ať si homosexuálové doma dělají, co chtějí, ale odmítám se na ně dívat!“...? Nechme stranou diskuzi o tom, jaké projevy vzájemné náklonnosti jsou na veřejnosti ještě přiměřené a jaké nikoli. Nutno podotknout, že mnohé gay páry by mohly líčit své osobní zkušenosti s tím, jak lidé přecházejí na druhou stranu chodníku jen proto, aby se vyhnuli dvěma mužům, kteří jdou ruku v ruce. Pokrytectví krásně dokresluje fakt, že co se týče atraktivních „eL“ párů, nejeden heterosexuál by si k nim naopak rád přisunul židli i s kyblíkem popcornu a sledoval lesbické polibky hodiny a hodiny. Zapomíná se na to podstatné. Ať už je pohlaví milenců opačné či stejné, jak může být pohled na lásku dvou lidí něčím ošklivým?

ale2

ale4 

0
Veronika Bartošová

Autor

Veronika Bartošová

Ani Panna, ani Lev; ani lesba, ani heteračka; ani vanilka, ani pistácie. Veronika se královsky baví starostmi všech, kdo se ji snaží někam zaškatulkovat, úspěšnost totiž bývá podobná jako u házení luštěnin na zeď. Nade vše miluje experimentování, sebeironii a lidi s otevřenou myslí.   

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím