KOMENTÁŘ: Nejen Rusko nám nesmí být lhostejné

29.07. - Kultura

gay-rusko-krev

Znepokojivé zprávy o situaci gayů a leseb nepřichází jen z Ruska, ale i dalších "evropských" zemí, jako je Bulharsko, Srbsko, Litva, Bělorusko, Makedonie nebo Ukrajina. Všude tam se LGBT komunita potýká s velmi vážnými problémy a těžko bojuje o to, aby dosáhla alespoň minimálních svobod. Každý den se tamní gayové a lesby setkávají s diskriminací v práci, ve škole i v soukromém životě. Mnoho z nich raději zvolilo odchod ze země, kde se narodili, než aby dál snášeli ponižování, šikanu a dokonce i násilí. Opustili všechno, co měli v naději, že se dostanou na lepší místo.

Jenže, proč by nás měli zajímat životy lidí, kteří žijí stovky nebo snad tisíce kilometrů od nás a vlastně nic o nich nevíme? Sami máme svých problémů dost a tak by nám mohli být celkem lhostejní. Jenže v mnohém jsou tito gayové a lesby podobní nám bez ohledu na to, kde žijí. Stejně jako my mají svá přání, touhy a chtějí žít svůj život naplněný láskou. Bohužel ale neměli to obrovské štěstí, že by se narodili v zemi, která se postupně učí vnímat homosexualitu jako něco "normálního", ale žijí někde, kde pro ně okolí má jen ostré urážky a nadávky. Musí skrývat to, kým doopravdy jsou, jen by mohli vůbec fungovat v nepřátelské společnosti. 

Více: KOMENTÁŘ: Hanba Putinovu Rusku

Každý z nás, kdo má za sebou coming-out, moc dobře ví, jak obtížné bojovat s vlastními obavami o tom, jak nás přijmou druzí, a jak těžké je překonat předsudky okolí. Sami jsme zažili nepochopení a často i nepřijetí od našich nejbližších, přesto se velké části z nás podařilo najít si své místo v životě nebo se tomu alespoň blížíme. Máme své partnery a partnerky, přátele a v mnoha ohledech žijeme šťastný život. Nehrozí nám nekonečné výslechy na policii a ani to, že klub, kam rádi chodíme, uprostřed noci přepadne zásahová jednotka a zbije všechny přítomné. 

Více: KOMENTÁŘ: Mají gayové právo na azyl v EU?

Navíc není to tak dávno, kdy jsme my sami byli vděční za to, že se o nás zajímají LGBT komunity v zahraničí a nabízí nám svou pomoc. I díky nim a tomu, že nám byly v mnohém inspirací, se nám podařilo dosáhnout lepšího postavení ve společnosti. Nyní se role obrací a my můžeme být vzorem pro ostatní. Už je tím, že nám situace gayů a leseb v jiných zemích světa nebude lhostejná, jim můžeme pomoct. Když nic jiného, budou vědět, že nejsou ve svém boji za rovnoprávnost sami a to není zrovna málo...

rusko-nasili-LGBT

vlajka-rusko-policie

0
Redakce

Autor

Redakce

Banda lidí, kteří se na svět dívají velmi liberálním pohledem a s otevřenou myslí. Každý z nás je jiný, snahu hájit rovnost a rovnoprávnost máme všichni společnou. 

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím