LUI PERSONA: Aneta Langerová

16.08. - Kultura

 

aneta ireportcz

Zatímco pro lesbickou komunitu jako takovou nebyl coming out zpěvačky Anety Langerové žádným překvapením – její publikum se vyznačovalo vysokou koncentrací „eL“ fanynek ještě před rokem 2010, kdy svoji orientaci přestala skrývat před zbytkem národa – směrem navenek se jednalo o významný krok pro českou LGBT scénu. Jakkoli dodnes převažují slavní gayové oproti mediálně známým lesbám, před coming outem Anety Langerové zde citelně chyběla nějaká populární osobnost něžného pohlaví, jež by se nestyděla veřejně „přiznat“ svoji náklonnost k ženám. Jaký vlastně byl coming out Anety Langerové?

 

Muzikální rodačce z Říčan změnila život první řada soutěže Česko hledá SuperStar, kterou v roce 2004 vyhrála díky drtivé převaze diváckých hlasů. Od svého vítězství stihla Aneta Langerová vydat tři studiová alba, dvě živé nahrávky a jedno DVD, přičemž za svoji tvorbu sklidila celou řadu ocenění, jak od hudebních kritiků, tak od posluchačů. Svoji tvář také neodmyslitelně spojila s projektem Světluška Nadačního fondu Českého Rozhlasu, jenž pod jejím patronátem pomáhá nevidomým a zrakově postiženým. V letošním roce rozšiřuje zpěvačka své aktivity také o herecké zkušenosti – v připravovaném filmu 8 hlav šílenství ztvárňuje hlavní roli ruské básnířky Anny Barkové, která byla odsouzena k životě v gulagu, v komorním muzikálu Touha jménem Einodis hraje na prknech divadla Ungelt ústřední roli baronky Sidonie Náderné. Dělí se o ni s Martou Kubišovou, jež představuje tutéž postavu na sklonku života.

aneta ungelt


Aneta si dle svých slov připouštěla, že je „na holky“ už v dětství. Zpěvačce zemřela maminka v období dospívání, a jak vyplývá z jejího vyprávění, v oblasti vztahů vždy byla v rodinném kruhu dosti introvertní a odmala si v sobě nesla strach, že se její orientace setká s nepochopením. Zlom nastal, když v sedmnácti letech prožila první lesbickou lásku a svěřila se tatínkovi, že žije se ženou. „Víš, to přece nemusí být nikdy černobílé, nemusí to být tak, že budeš jen s mužem, nebo jen s ženou. Prostě máš tu škálu citů trošku širší a záleží ti hlavně na tom, kdo je ten člověk, jak se k tobě chová. Uvidíš, co všechno tě ještě v životě potká,“ parafrázovala Aneta v otevřeném rozhovoru pro portál Blesk.cz skvělou reakci, s níž se ze strany otce setkala. Nechala se také slyšet, že po jejím „domácím“ coming-outu se vztah otec-dcera posunul směrem k výrazně větší otevřenosti.

aneta sony music entertainment


Více: LUI PERSONA: Jitka Smutná

Spekulace o své sexuální orientaci, které několik let rezonovaly zejména bulvárními médii, Aneta Langerová oficiálně potvrdila před třemi lety, kdy její partnerkou byla ředitelka hudebního vydavatelství Iva Millerová. „Ten tlak už byl tehdy neskousnutelný a říkala jsem si, proč to vlastně neříct,“ hodnotí zpětně svůj coming out Aneta. Zkraje se ke své lesbické identitě příliš nevyjadřovala, postupem let se však stala jednou z mála osobností, které otevřeně hovoří s médii o klíčových tématech nás menšinově orientovaných, kupříkladu o legislativních nedostatcích registrovaného partnerství nebo péče stejnopohlavních párů o děti.

V nedávné době také vyjádřila svůj osobní postoj k festivalu Prague Pride. „Nebojte se přijít na letošní Pride dát najevo svoji toleranci vůči lidem, kteří nejsou zas tak jiní, jak si myslíte,“ láká první česká SuperStar k návštěvě Prague Pride v oficiální videopozvánce. Magazínu Instinkt nicméně sdělila, že se nemůže zařadit do Průvodu Hrdosti, v němž na alegorických vozech tančí polonazí muži v ženských převlecích – podle jejích slov ji takový exhibicionismus uvádí do rozpaků.

aneta ondřej němec2


Více: LUI PERSONA: Adam Bouska

Svůj mediální prostor zpravidla Aneta využívá k tomu, aby LGBT jedince prezentovala z úhlu pohledu, v němž orientace ustupuje do pozadí, a prioritní jsou lidské kvality. Při hostování v pořadu Krásný Ztráty se mimo jiné vyjádřila k častému sklonu queer komunity se jistým způsobem separovat: „Hodně často se děje to, že mi chodí různé nabídky: ‚Pojďme sem, tady jsme jenom my.‘ A já si říkám, proč jenom my? My jsme my, jako všichni. Já nemám moc ráda to škatulkování, ať už je jakékoliv a týká se čehokoliv. Já prostě vnímám člověka jako člověka a nezařazuji si ho do nějakých tabulek.“ Nám nezbývá než doufat, že se do budoucna podaří zpěvačce přesvědčit i co největší část společnosti, aby vnímala homosexuály podobnou optikou, tedy přestala chápat odlišnou orientaci jako měřítko, podle něhož druhé předem soudíme a hodnotíme.

Záběr z rodinného archívu Anety Langerové
aneta Jan Tůma mala

aneta ondřej němec

Foto: Jan Tůma, Ondřej Němec, ireport.cz, Sony Music Entertainment, Ungelt

 

0
Veronika Bartošová

Autor

Veronika Bartošová

Ani Panna, ani Lev; ani lesba, ani heteračka; ani vanilka, ani pistácie. Veronika se královsky baví starostmi všech, kdo se ji snaží někam zaškatulkovat, úspěšnost totiž bývá podobná jako u házení luštěnin na zeď. Nade vše miluje experimentování, sebeironii a lidi s otevřenou myslí.   

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím