Byla Prague Pride přehlídkou úchylů?

19.08. - Kultura

pride 2013 2

Dobrých zpráv není nikdy dost a letošní Prague Pride jich přinesla hned několik. Velmi důležité je, že agresivní homofobové dostali mnohem méně prostoru v médiích než v předchozích letech. Naopak o tématech, jako je coming out nejen v politice, diskriminace gayů a leseb na pracovišti nebo problematická česká „tolerance“, se mluvilo mnohem víc.

 Navíc pomalu ale jistě se v médiích začali objevovat i „normální“ gayové a lesby. Nebyli vidět jen ti, kteří nosí pestrobarevné a extravagantní kostýmy. Přitom ti "normálně vypadající" opět tvořili většinu duhového průvodu. Letos tak Prague Pride mnohem lépe naplnila svůj skutečný smysl. Už nešlo jen o to vymezit se vůči ostatním a vyrazit do průvodu „na truc“ homofobům ovládajícím Pražský hrad a jeho podhradí. Naopak Prague Pride se stala naplněnou příležitostí, kdy LGBT komunita dostala prostor. Mohli jsme se veřejně projevit a bez předsudků ukázat na problémy, které nás trápí. Letošní ročník tak z tohoto úhlu pohledu nabídnul víc než ty předchozí. 

Více: ANALÝZA: Duhová totalita útočí! Vážně!?!

S odchodem Václava Klause ztratili nejhlasitější odpůrci „homosexualismu“ svého velkého podporovatele a s tím i obrovský prostor v médích. Český prezident Miloš Zeman se k Prague Pride nevyjádřil vůbec, omluvil se za to, že se nebude nijak účastnit a jeho dcera Kateřina akci dokonce podpořila: „Prague Pride má svůj význam v překonávání dosud stále trvající intolerance určité části společnosti vůči lesbické a gay komunitě. Pokud jsou projevy účastníků festivalu v mezích slušnosti, není důvod jej zakazovat či jakkoliv odsuzovat,“ vyjádřila se pro Blesk.cz.

Jako mávnutím kouzelného proutku téměř zmizely nekonečné debaty o tom, jak Prague Pride ohrožuje mravní vývoj dětí a mládeže a vůbec celou českou společnost. Sám někdejší prezident nebyl vidět ani slyšet. Ani o jeho šíleného kancléře a jeho ještě šílenější názory se nikdo nezajímal. Snad jen homofobní a letos ještě ukřičenější Akce D.O.S.T. si pro sebe urvala jen něco málo z prostoru, kterého se jí v médiích dostávalo v předchozích letech. Její absurdní útok vůči pivovaru Staropramen pro ni skončil fiaskem a to nemluvě o údajné hrozbě „duhové totality“.

Více: Nepijte "teplý" Staropramen, šíří homosexualitu!

„Homosexuálové mohou být spokojeni. S tím, jak tuzemská společnost dlouhodobě směřuje doleva, souvisí i tolerance vůči nim a jejich akcím. Není také náhodou, že ultrakonzervativci z iniciativy D. O. S. T., Občanského institutu či Institutu sv. Josefa si zmateně stěžují především na to, že veřejnost je přehlíží, a čtyřprocentním naslouchá,“ napsal politolog Lukáš Jelínek ve svém komentáři pro deník Právo. Podle něj je nyní na ČSSD, zda dokáže aktivně oslovit LGBT komunitu a její příznivce. Pokud chce získat hlasy mladých městských voličů, často z řad „intelektuálů“, nic jiného než aktivně prosazovat práva LGBT komunity ji ani nezbude. I takové realistické vize, které byly ještě nedávno téměř nemyslitelné, přinesla letošní Prague Pride.

Stejně jako úvahy o tom, proč v české politice jednoduše chybí zástupci LGBT komunity. Přesněji proč zatím žádný politik a ani politička nezveřejnili to, že jsou její součástí. Překvapivě se neřešilo to, v čem mohou být LGBT politici a političky „horší“ než heterosexuální, právě naopak byly zdůrazňovány pozitivní zkušenosti ze zahraničí, a to je další posun vpřed. „Domnívám se, že obavy našich politiků z coming-outu jsou naprosto neopodstatněné,“ prohlásil v České televizi renomovaný sexuolog Petr Weiss. I toto téma bylo díky Prague Pride novinkou a dokázalo obsadit všechna hlavní média.

Více: Coming out v politice? V Česku jen těžko

Navíc se na povrch dostalo i to, co mnoho z nás opravu trápí. Veřejně se mluvilo o „toleranci“ české společnosti vůči LGBT komunitě a o tom, co vše ještě chybí, abychom byli skutečně akceptováni. Obvyklý obraz velmi „tolerantního“ Česka narušil prostý fakt, že pouze 11% LGBT lidí prošlo coming-outem i v zaměstnání. Například sociolog a člen Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) Zdeněk Sloboda v ČT 24 tvrdil, že Češi a Češky jsou tolerantní, pokud se posuzovaná věc netýká přímo jich samých: "Tolerujeme vás, pokud nejste našimi sousedy, nejste učiteli našich dětí, sami nechcete mít děti a nechceme, abyste byli, nedej bože, našimi dětmi. A v souvislosti s Prague Pride bych dodal: a pokud nechodíte jako maškarády.“

Více: V Česku se gayům a lesbám žije dobře, ale...

Všechna tato témata dokázala nabídnout a hlavně vynést na světlo letošní Prague Pride. Konečně už nebyly vidět pouze masky a divoké kostýmy, ale gayové, lesby, transsexuálové a bisexuálové byli zobrazováni jako "normální" součást společnosti, která má své potřeby a svá práva. Letos tak poprvé nebylo nutné dokazovat, že být jiný neznamená být "nebezpečný" nebo snad dokonce "úchyl". A to je opravdu dobře.

pride 2013 1

foto: Prague Pride

0
Redakce

Autor

Redakce

Banda lidí, kteří se na svět dívají velmi liberálním pohledem a s otevřenou myslí. Každý z nás je jiný, snahu hájit rovnost a rovnoprávnost máme všichni společnou. 

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím