LUI PERSONA: Mike Freer

23.08. - Kultura

 

Freer1

Mike Freer, britský politik, je členem strany Konzervativců a zářným příkladem, že i mezi konzervativními politiky jsou bojovníci za lidská práva podporující LGBT komunitu. Jeho řeč v britském parlamentu je právem považována za jeden z nejsilnějších argumentů pro zrovnoprávnění manželství, za které Freer bojoval nejen ve prospěch komunity, ale i svůj vlastní. Sám je totiž otevřeně homosexuálním politikem a se svým přítelem Angelem žije v registrovaném partnerství. Kromě homosexuální menšiny se aktivně zajímá i o problematiku integrace židů a muslimů v Británii.

 

 

Michael Whitney Freer se narodil roku 1960 v Manchesteru, kde také studoval. Než vstoupil do politického života, pracoval v bankovním sektoru pro Barclays Bank. Do britského parlamentu byl zvolen v roce 2010 jako člen konzervativců za okrsek Finchley a Golden Green. Za stejný volební obvod byla zvolena i největší britská politička Margaret Thatcher, jíž Freer obdivuje a tvrdí, že by nic neměla proti jeho homosexualitě, neboť spolupracovala s několika gayi a o jejich soukromí se nezajímala.

Více: LUI PERSONA: David Cameron


Freer ovšem zveřejnil svou homosexuální orientaci až po zvolení, kdy cítil, že musí svým kolegům v parlamentu ukázat, že gayové jsou skutečně všude kolem nich a žijí stejný život jako ostatní. Reakce na jeho coming out nepatřily zrovna mezi přátelské. „Některé poznámky mých kolegů a také emaily, které jsem obdržel, mě označovaly za šiřitele AIDS a pedofilie a byly značně nevkusné,“ přiznal Freer tisku v rozhovoru o svém veřejném coming outu. Díky měnící se náladě v parlamentu vstoupilo do jednání i zrovnoprávnění manželství pro heterosexuální a homosexuální páry.


V rámci projednávání stejnopohlavního manželství pronesl Mike Freer i velice silnou řeč, která údajně přesvědčila spoustu jeho kolegů, aby hlasovali ve prospěch manželství gay a lesbických párů. Ostatních členů parlamentu se v ní otevřeně ptal, proč vstoupili do manželství. „Naše registrované partnerství byl náš způsob, jak říci mé rodině a přátelům kdo jsem, koho miluji a s kým chci strávit zbytek života“ zmínil Freer své důvody, proč s životním partnerem Angelem vstoupil do registrovaného partnerství.

Více: Coming out v politice? V Česku jen těžko

„Nežádám o zvláštní přístup, prostě žádám o stejný přístup,“ prohlásil v řeči Mike Freer a toto heslo se okamžitě stalo jedním ze symbolů boje za práva LGBT komunity. „Někteří říkají, že ještě nepřišel ten správný čas, ovšem nikdo není schopný říct, jak správný čas vypadá. Tak kdy, když ne dnes? V pondělí? Příští týden? Příští rok? Pro mě je správný čas teď! Sedím vedle vás při debatách, v barech a u čaje. Stojím společně s vámi v lobby, ale když přijde na manželství, proč po mě chcete, abych stál stranou a čekal v jiné frontě,“ ptal se v řeči Freer svých kolegů. „Dnes máme šanci udělat správnou věc, a proto doufám, že se ke mně připojíte a řeknete tento večer ano,“ uzavřel Freer svou velmi osobní řeč.


Britský poslanec Mike Freer žije se svým partnerem Angelem s italskými kořeny už 21 let a většinu času tráví v Anglii, volný čas pak věnují svému letnímu domku na jihu Francie. Právě cestování je jedním z koníčků Mikea Freera a v průběhu týdne Prague Pride navštívil Prahu, aby se zúčastnil politické debaty na téma coming outu v politice a také vyjádřil podporu české LGBT komunitě. V průběhu návštěvy projevil svůj zájem o místní poměry a působil velice přátelsky a osobně.

Freer2

FreerHead

 

0
Ondřej Josef Kubáček

Autor

Ondřej Josef Kubáček

Ondřej Josef Kubáček je na první pohled trochu upjatý snob. Pod povrchem je ale pravda trochu jiná. Ve skutečnosti se na svět dívá svobodomyslným pohledem, špatný vkus ovšem nepromíjí. Ideálně strávený čas je pro něj odpolední čaj a čerstvá várka drbů nebo novinek ze světa britské královské rodiny. Mezi jeho záliby patří také kultura a design. 

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím