Zažijte Berlín, kulturní všehochuť pro každého gaye

22.10. - Kultura

 berlin0

Berlín, právem označovaný jakožto hlavní město evropské queer kultury, na vás dýchne multikulturalismem a volnomyšlenkářstvím. Německé gay-friendly město doslova pulzuje nočním životem, který je zde oproštěn od přetvářky, předsudků i snobství, přičemž mnohdy se stírají i hranice mezi gay, lesbickými a hetero podniky. Pestrost berlínské scény má ambice uspokojit váš vkus, ať už je jakýkoli - od disca po techno, od tanečního parketu po darkroomy, od nevinných zajíčků až po kožeňáky hýřící úchylkami.

Berlín byl průkopníkem v boji za LGBT práva již od roku 1897, kdy Magnus Hirschfeld založil Vědecký humanitární výbor, tedy vůbec první hnutí, jež usilovalo o rovnoprávné postavení homosexuální menšiny. Hlavní město Německa se stalo magnetem pro umělce a kreativce z různých profesních oblastí, přičemž bezstarostný a nestydatý gay život zde vzkvétal až do roku 1933, kdy se k moci dostal Adolf Hitler. 

berlin2
Foto: Sfcitizen.com

Více než 50 000 homosexuálů bylo deportováno do koncentračních táborů, kde je odlišoval růžový trojúhelník, a mnohým z nich se stala jejich orientace osudnou. Dodnes tuto temnou kapitolu německých dějin připomínají dva památníky – růžový žulový trojúhelník na Nollendorfplatz v Schönebergu a pomník na východním okraji parku v berlínské čtvrti Tiergarten. Ta je navíc domovem gay muzeu, jež by vzhledem k bohaté historii tamější queer kultury mělo být povinnou zastávkou každého gaye.

berlin
Foto: Flickr.com

Při návštěvě Berlína rozhodně nesmíte vynechat Schöneberg, duhovou městská část, která je Mekkou gayů již od 20. let 20. století. Homosexuálové zde provozují butiky, restaurace i proslulé gay kino Xenon, na vlaječky hrdě zářící všemi barvami duhy tudíž v Schönebergu bez nadsázky narazíte na každém kroku.

Více: Kulturní tipy 21. - 27. 10. 2013

Jakkoli mladší ročníky gayů upřednostňují spíše jiné berlínské lokality, zvláště pak Kreuzberg, ani v Schönebergu není nouze o místa jako stvořená pro flirtování a parties, zejména podél Motzstrasse a Fuggerstrasse. Chcete-li natrefit na osvěžující směsici Berlíňanů a turistů, Tom's Bar bude tím pravým místem pro vaše námluvy. Schöneberg mimo jiné hostí i silnou základnu milovníků fetiše, kteří si zde mohou vybrat hned ze dvou gay podniků – ptejte se po Mutschmann´s Fetisch Clubu či klubu New Action.

berlin3
Foto: M.wikitravel.org

Kreativní Kreuzberg, další klíčová lokalita, neustále zdokonaluje svou pověst vroucího kotle kultury, přetékajícího alternativou a eklekticismem, do něhož přikládají polínka studenti a mladí kreativci. Vašeho přehledu je hodný program místního divadla BKA, z něhož si můžete odnést jedinečný kulturní zážitek, stand up komedií počínaje a travesti show konče.

Více: Míra Valeš: Spritz bude pop. Bez ironie!

Zahálet by neměly ani vaše cestovatelské dojmy z oblasti gastronomických specialit, proto nezapomeňte ochutnat Currywurst, klobásu s pikantní tomatovou omáčkou a kari, z legendární kuchyně Curry 36. Hledáte-li odpočinek či dobrodružství, obojího se můžete nasytit v Boiler sauně. Party boys mohou berlínský noční život poznat na vlastní kůži například v klubech Rauschgold a SchwuZ či v baru Möbel Olfe, který původně sloužil jako sklad nábytku.

Berlínský bar Möbel Olfe, jeden z oblíbených středobodů nočního života 

berlin4Foto: Zitty.de

Interiér klubu New Action je domovem fetišistů
berlin5Foto: Qype.com

0
Veronika Bartošová

Autor

Veronika Bartošová

Ani Panna, ani Lev; ani lesba, ani heteračka; ani vanilka, ani pistácie. Veronika se královsky baví starostmi všech, kdo se ji snaží někam zaškatulkovat, úspěšnost totiž bývá podobná jako u házení luštěnin na zeď. Nade vše miluje experimentování, sebeironii a lidi s otevřenou myslí.   

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím