Pánský blejzr - průvodce stylem a nošením sportovního saka

18.09. - Móda

Blazer main

Ve světě pánské módy zřejmě neexistuje nic klasičtějšího než sako. Případně oblek. Přestože se návrháři snaží vyrábět nové a nové kousky a přestože se mnohé z nich stanou trendovými, žádný jiný kus oděvu ještě nepřečkal tolik sezón jako právě sako. Zejména v kolekcích pro rok 2013 jej návrháři často ve svých dílech použili, což se odrazilo ve stylu mužů. A nejde jen o cosi abstraktního a neviditelného, ale o naprosto konkrétní styl viditelný v českých ulicích.  

Posun casual stylu k jeho elegantnější formě na nás z přehlídek pokukoval již nějakou dobu. Pro někoho se může zdát až překvapivé, jak krátkou dobu trvalo, než se trend postupně přenesl z přehlídkových mol do praktické módy ulic. Najednou je venku vidět víc mužů, kteří evidentně dbají na to, jak vypadají a na první pohled je patrné, že jejich zájem o styl nedefinuje pouze vztah s přítelkyní, ale skutečná záliba v odívání. Řeč přitom není o byznysmenech v konzervativně působícím obleku, ale o mužích, kteří třeba jen na obyčejný oběd s přáteli vyrazí oděni dle posledních trendů. A tím vhodné použití blejzru (sportovněji a méně formálně působící sako) bezpochyby je. A jak ukazují nejnovější pánské kolekce, trend se přelévá i do roku 2014. 

Pár pravidel pro klasiku

Je-li pro vás klasický oblek až příliš formální, usedlý, nudný a konzervativní, nicméně je potřeba držet se určitého dress codu, klasický blejzr je pro vás správnou volbou. Klasikou jsou pak míněny střih, barva a počet knoflíků. Klasický blejzr by měl především perfektně sednout na vaše tělo, to je priorita číslo jedna. Zda-li půjde o blejzr s dlouhými nebo například tříčtvrtečními rukávy, už nehraje tak výraznou roli. Dalším znakem klasických blejzrů je jejich barevnost, zpravidla jednobarevné a nejčastěji v barvách černá, šedá, modrá, béžová. Pakliže je volbou blejzr se vzorováním, mělo by jít o jemný a nepříliš výrazný vzor. Klasické bljezry mívají 1-2 knoflíky. 

Balzer klaiska

Více: Jimmy Choo: Legendární obuvník míří do Prahy

Blejzr-bunda

V obchodech je také možné sehnat zcela sportovní verzi blejzru. Ta se od klasiky liší zejména použitými materiály a často také střihem. Sportovní blejzr se ideálně kombinuje s polo tričkem/ košilí, chybou není zkombinování s minimalistickým tričkem v základních barvách (černá/ bílá). Stylově vypadá v kombinaci s tmavými skinny jeansy. 

Blazer bunda

Více: FASHION EYE: 5 nejoblíbenějších parfémů

Trend no. 1? Plédové materiály!

Stejně jako v módě dámské, i v té pánské je aktuálně vidět značný návrat k plédovým materiálům, které se v menší či větší míře používaly v odívání od 70. let, kdy se poprvé staly masovými díky spojení se světem punku. Dost možná i díky tomu se dnes vrací zpět, neboť trendy v podobě punkového a grunge stylu byly diskutovány předními módními publikacemi již před několika měsíci. A vše nasvědčuje tomu, že se vývoj v módním průmyslu tímto směrem vydá. Co se pánských blejzrů týče, jejich provedení až tak rebelující není. Styl se drží 80. a 90. let, kdy se plédové materiály (kostkované tkaniny ve 2 a více barvách, někdy také označované jako tartan) používaly skutečně hojně, velmi často na kompletní obleky. Plédové blejzry se skvěle hodí na venkovní aktivity, ostudu rozhodně dělat nebudete ani u poloformální večeře. Jejich výhodou je široká kombinovatelnost, a to i s jinými vzory (košil/ kravat/ vest). Ideálním outfitem pak je plédový blejzr, vzorovaná košile, bekovka, chinos kalhoty, hnědé kožené boty a oversized taška. 

Blazer plaid

Více: Saint Laurent jaro/ léto 2014: Latex, kůže, flitry a glam rock!

Odvaha vám nechybí? Sáhněte po blejzru s motivy květin. 

Zatímco se květiny objevují v pánských kolekcích již poslední tři roky, výrazné použití i na tak formální kus oděvu, kterým sako/ blejzr je, se odehrálo až v tomto roce. Mnohými stále označovaný jako příliš feminní, objevuje se květovaný vzor na oděvech i v českých obchodech. Chcete-li být ve společnosti výjimeční a vyčnívat, volte rozhodně sako s motivy květin. 

Blazer kytky

Foto: Fashionbeans

Blejzr je možné zařadit do kategorie preppy style, tudíž největší výběr najdete např. v prodejnách GANT nebo Hilfiger Denim. 

 

0

Autor

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím