Androgynní styl- módní styl, který stírá rozdíly a boří zažitá pravidla. Styl bez dogmat, pravidel a předsudků.

07.10. - Móda

buff

Dříve striktní a nekompromisní rozdělení světa módy na módu pánskou a dámskou už je dávno OUT. Nyní se na výsluní přihlásil o slovo androgynní styl. Styl, ve kterém je rozlišení podle pohlaví irelevantní. Cílem je vyzdvihnout osobitost a nápaditost daného jedince – bez předsudků, bez pravidel a bez svazujících, zbytečných formalit. Vše nepodstatné musí pryč!


Samotné slovo androgynní pochází z řečtiny a skládá se ze slov ANDROS (muž) a GYNÉ (žena). Ve starověkém Řecku byl Androgyn bájná bytost obou pohlaví, v alchymistické symbolice jde o ideál dokonalosti ve spojení mužské a ženské části. Pro mnohé z Vás představuje androgynní image naprostý extrém, který hraničí s určitou zvrhlostí. Nutno si však uvědomit, že současná společnost tlačí na ženy, aby přebíraly vzorce mužského chování a naopak. V zaměstnání se po ženách chce, aby byly tvrdé, nekompromisní. Po mužích se žádají maximální projevy citu, otec na mateřské dovolené už málokoho překvapí.

anndrog

Foto: showtime.arts.ac.uk

Původní myšlenku vnesl do světa módy Yves Saint Laurent, když svým modelkám stahoval prsa obinadlem. Jeho cílem bylo, aby diváka na první pohled upoutal model jako takový a nezaměřoval se nejprve na ladné křivky a ženské vnady, které odpoutávají pozornost. Hlavními představiteli tohoto stylu jsou: Casey Legler, Brian Molko, Adam Lambert, Elly Jackson a světoznámý Andrej Pejić.

Stas Fedyanin 2

Androgynní model Andrej Pejić

Foto: fashionorcrossdresing.blogspot.com

Casey-Legler-Model

Foto: venusbuzz.com

Naše chování a společnost, se v podstatě už dávno stalo hermafroditní. Svět módy pouze reflektuje stav, který jsme si sami nastolili. A dnešní móda stírání hranic mezi pohlavími tomu jen nahrává. Upnuté džínsy nosí kluci i holky, trička růžové barvy už dávno nejsou pouze doménou gayů.

Více : LUI BOY: Andrej Pejić

Co v módě vzali muži ženám a ženy mužům

1. Bílá košile - do dámského šatníku se košile dostala hlavně během první světové války, kdy byla nutností, nikoliv jako předtím, v průběhu 19. století, módním výstřelkem. V první polovině 20. let ji pak ženám diktovala také legendární Coco Chanel. Symbol ženskosti z košile začaly od 3O. let vytvářet hollywoodské hvězdy, jako byla Katharine i Audrey Hepburn, Ava Gardner nebo později Marlene Dietrich.

2. Trenčkot – Jisté je jen to, že původně sloužil vojákům – o jeho původ se hádají Brand Aquascutum a Thomas Burberry. V současnosti je trenčkot považovaný za klasickou složku jakéhokoliv šatníku. Nejpopulárnějším zůstává béžový, s dvouřadým zapínám a páskem.

3. Podpatky – podpatky kdysi patřily mužům. První boty na platformě, se objevovaly už 3500 let př. n. l. Sloužily zejména smetánce a povídá se, že i řezníkům, aby nemuseli chodit přímo v krvi. Podpatky Ludvíka XIV., které mu navrhoval Nicholas Lestage, prý měřily až 12cm. Během 18. století podpatky ovládly ženy. Ve 20. století opět pomalu pronikají do pánské módy.

Více: LUI PERSONA: Anna Wintour

Neochotu pevně stanovit vnitřní pocit příslušnosti k jednomu z pohlaví můžeme vnímat jako trend, jako přirozený vývoj a možná se za pár let opět vrátíme k tomu, že budeme toužit po jednoznačném signálu, že svým zevnějškem dáme jasně najevo, že je naše tělo a mysl opět v souladu. Můžeme se dohadovat, jestli androgynní móda je jedním ze signálů krize mužnosti, nebo jen přirozený vývoj v módě.

androgynnus

Foto: thesmartstylist.com

rad

Foto: thefashionlist.com

 

0

Autor

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím