Mr Gay Europe není jen o vzhledu

22.07. - Co se děje

tomas fryda

Právě teď jsou u nás ti nejkrásnější a nejzajímavější gayové z celé Evropy. V Praze probíhá od 26. do 30. července finále soutěže Mr Gay Europe 2013. Nejde však jen o soutěž mužské krásy, byť ta samozřejmě nesmí chybět. Cílem soutěže je vybrat kandidáta, který dokáže LGBT komunitu reprezentovat navenek a současně otevřeně mluvit o našich právech a problémech, což rozhodně není snadný úkol... 

Evropské finále soutěže se v Praze koná hlavně díky Tomáši Frýdovi, který sám má za sebou zkušenosti hned ze tří soutěží a to Gayman ČR, Mr Gay Europe a to Mr Gay World. "Každá zkušenost byla jiná a k nezaplacení. Měl jsem však štěstí a potkal skvělé lidi. Mezinárodní soutěže jsou o budování přátelství, což je to nejcennější, co mi soutěže daly," říká dnes z pozice organizátora, kterého jsme požádali o rozhovor v době, kdy přípravy soutěže Mr Gay Europe 2013 vrcholí.

Jak se vám podařilo získat pořádání evropského finále?

Jednání započala v momentě, kdy jsem se v Praze potkal s prezidenty soutěží Mr Gay World a Mr Gay Europe. Praha jako město je natolik okouzlila, že se ihned ptali, jestli je možné takovou akci udělat tady. Já řekl, že ano a kolotoč se rozjel. Začali jsme hledat termíny, hledat organizační zázemí, řešit detaily smluv a výsledkem je, že tato jedinečná událost se tento týden v Praze opravdu odehraje a to se vší důstojností.

Na co se mohou diváci těšit?

Na bohatý pětidenní program, který zahrnuje, jak různé párty, tak beachvolleybalový turnaj, diskuzi v Domě Světla, společenský večer ve Vrtbovské zahradě spojený s módní přehlídkou Jozefa Slobody, a samozřejmě grandfinale v pražské Retro Music Hall. Přichystáno je toho opravdu hodně. 

Jakou budoucnost podle vás mají před sebou soutěžící? 

Do určité míry záleží na samotném vítězi, jak s vítězstvím naloží. Dostane možnost cestovat a účastnit se akcí spojených s LGBT+ komunitou, prezentovat své názory, být zástupcem menšiny a svými aktivitami přispívat k naší rovnoprávnosti napříč Evropou. Čeká ho určitá publicita, a měl by ji využít právě ku prospěchu společnosti. Každý, kdo získá pozornost médií, má mnohem větší možnosti. Co konkrétně ale udělá, opravdu hodně záleží na vítězi samotném.

Mohl byste přiblížit, jak konkrétně může Mr Gay pomoci LGBT komunitě? 

Mr Gay Europe se na rozdíl od jiných soutěží krásy snaží nést i určité poselství a populární formou upozorňovat na důležitá témata. Například, někdo se chce podívat na web mrgayeurope.com s tím, že tam najde třeba pěkné kluky. Ale naprostou většinu obsahu tvoří články upozorňující na problémy naší komunity. Mr Gay Europe je jedna z cest, jak otvírat tato důležitá témata a popularizovat je tak, aby se o nich mluvilo. Aktivity vítěze by tomu měly napomoci.

Více: Mr. Gay Dánska: Jsem hrdý muslim

Jste v kontaktu s některým z vítězů českého kola? 

Jsem v kontaktu se všemi Čechy, kteří měli co dočinění se soutěží obdobného typu. Od některých přijímám názory a myšlenky, protože si tím vším prošli. V tuto chvíli se ale nejvíc soustředím na českého delegáta Marka Zlého, aby načerpal potřebné zkušenosti, soutěže se nebál, a kvalitně tak reprezentoval Českou republiku.

Jak vidíte jeho šance?

Marek Zlý má jedno obrovské plus, a to sice svůj projekt Duhový ples pro gaye, lesby a jejich přátele, který se letos v Ostravě uskutečnil už potřetí. Jeho výhodou je také to, že otevřeně mluví o životě se svým partnerem a jeho dvěma dcerami. Oba přitom žijí na malém městě na severu Moravy, kde také měli svatbu. To mu dává obrovské šance, které by měl zúročit. Má ovšem problém s angličtinou a chce-li být mluvčím Mr Gay Europe, musí ji dohnat. 

Co musí splnit ideální Mr Gay Europe? 

Ideální kandidát na vítěze musí oslovovat co nejširší spektrum veřejnosti a to nejen svým vzhledem, ale především tím, jaké hodnoty prezentuje. Proto soutěž Mr Gay Europe není o jednom večeru, ale o mnoha odlišných disciplínách, kde se soutěžící představí v různých situacích. Tak si porota dokáže udělat realističtější obrázek. Sám jsem se v loňském roce na soutěž připravoval víc než tři měsíce, ale je to velmi individuální.

V jakých disciplínách se soutěžící v Praze představí?

Soutěžící čeká celkem 13 soutěžních disciplín. Chybět nebudou klasické, jako je volná disciplína či promenáda v plavkách. Připravený je ale i psaný vědomostní test a pohovor, který proběhne podobně, jako kdyby se soutěžící ucházeli o práci. Mimochodem, právě tato disciplína je jednou z nejdůležitějších, protože během ní mohou získat nejvíce bodů. Připravený mýme i beachvolejbalový turnaj, hair show a módní přehlídku. Zkrátka nabitý program na každý den.

Více: ROZHOVOR: Tomáš Frýda, vítěz soutěže GayMan ČR 2011

Co když se někomu z diváků nějaký soutěžící zalíbí víc a chtěl by ho blíž poznat? Bude k tomu mít šanci?

Šancí potkat se se soutěžícími osobně bude mnoho. Dobrou příležitostí jsou party v klubech nebo společenský večer ve Vrtbovské zahradě. A pokud někdo bude chtít někoho poznat ještě víc, má šanci si ho vydražit v aukci na podporu Prague Pride a strávit s konkrétním soutěžícím večer ve škole vaření. 

Pro svého favorita můžete hlasovat online na stránkách soutěže Mr Gay Europe. Vítěz tohoto hlasování automaticky získává postup mezi TOP 10 soutěžících. 

Finalisty soutěže Mr Gay Europe 2013 můžete osobně potkat během jejich programu: 

Pátek 26.7.

19:00 Večeře (Sicily café)
20:30 Tisková konference a autorské čtení (The ICON Hotel & Lounge)
22:30 Welcome party (Friends) volná disciplína, moderovaná Banánovou Halinou

Sobota 27.7.

12:00 Oběd (Sicily café)
13:00 Komentovaná prohlídka Prahy
22:00 OMG Pool party (Mecca)

Neděle 28.7.

11:00 Vědomostní test a oběd (Sicily café)
13:00 Hair styling (Tomáš Arsov)
19:00 Fashion show by Jozef Sloboda (Vrtbovská zahrada)

Pondělí 29.7.

10:00 Silová výzva (Oasis city)
13:00 Sportovní výzva (Hamr Záběhlice)
20:30 Slavnostní raut (Stage Club)

Úterý 30.7.

10:00 Seminář o problematice HIV/AIDS (Dům světla)
19:30 GRANDFINALE (Retro music hall)

Belgie - Tom Goris (34)

mrgay tomgoris

Bulharsko - Yanislav Pavlov (32)

mrgay pavlov

Česká republika - Marek Zlý (34)

mrgay zly

Dánsko - Michael Sinan (35)

mrgay sinan

Finsko - Aleks Vehkala (19)

mrgay finsko

Francie - Armando Santos (26)

mrgay santos

Irsko - Robbie Obara (26)

mrgay irsko

Itálie - Alessio Cuvello (25)

mrgay italie

Německo - Marcel Ohrner (35)

mrgay nemecko

Nizozemsko - Bobby de Vries (18)

mrgay nizozemi 

Severní Irsko - Conor O´Kane (20)

mrgay sever_irsko

Slovensko - Jozef Hulina (26)

mrgay slovensko

Španělsko - Edgar Moreno (35)

mrgay spanelsko

Švédsko - Fritiof Teodor Ingelhammar (20)

mrgay svedsko

Švýcarsko - Luis Bonfiglio (25)

mrgay svycarsko

Velká Británie - Leroy Williamson (28)

mrgay uk

Ukrajina - Pavlo Fedčenko (23)

mrgay ukrajina

foto: archiv Mr Gay Europe a soutěžících

0
Redakce

Autor

Redakce

Banda lidí, kteří se na svět dívají velmi liberálním pohledem a s otevřenou myslí. Každý z nás je jiný, snahu hájit rovnost a rovnoprávnost máme všichni společnou. 

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím