LUI PERSONA: Pedro Almodóvar

26.09. - Co se děje

almodovar

Většina jeho filmů okamžitě po svém uvedení na plátna kin vyvolá bouřlivé ohlasy a je označena za kontroverzní. Vybírá si šokující témata, hraje si s lidskou psychikou, nebojí se zobrazovat násilí, boří sexuální tabu. Přesto, nebo možná právě proto, jméno Almodóvar v titulcích a na plakátech jako známka kvality již celou jednu dekádu vyprodává kinosály týdny před premiérami. Kdo je tento muž, který má mimo jiné na svém kontě čtyři nominace na prestižního Oscara? Španělský režisér a scénárista, držitel dvou Oscarů Pedro Almodóvar. Gay.

 

Pedro Almodóvar se narodil v roce 1949 v malém městě Calzada de Calatrava ve střední části Španělska. Jako chlapec navštěvoval klášterní školy, kde mu poměrně značné problémy způsoboval jeho ateismus a prudká povaha. Již v té době ho začalo zajímat divadlo a filmografie. V šestnácti letech se proto přestěhoval do dvěstě kilometrů vzdáleného Madridu, kde se zpočátku protloukal ponejvíce jako novinář, ovšem o filmařině snil dál. Jak sám uvádí, první věc, kterou si koupil za vydělané peníze, byla osmimilimetrová ruční kamera.

Ve třiadvaceti letech Almodóvar přesídlil do Barcelony, kde začal natáčet své první nezávislé krátkometrážní pokusy. Jeho celovečerním debutem byl v roce 1980 film s názvem Pepi, Luci, Bom y otras chicas del montón, příběh o znásilnění, pomstě a lesbické lásce, v němž si také sám zahrál. Přestože kritika na Almodóvarův provokativní, nespoutaný a lehce úchylný styl nebyla připravena a film dostal nálepku "nejhorší španělský film", pro španělskou mládež se stal kultovním snímkem. 

Více: Madonna něco chystá! Co je Secret Project???

Almódovar pokračuje v podobném duchu celá osmdesátá a většinu devadesátých let. Kromě několika málo spíše komediálně laděných filmů, jako jsou Černá roucha z roku 1983, se drží svého stylu. Silná sociální témata, lidé na pokraji společnosti čelící existenčním a morálním dilematům, všemožné úchylky, sexuální experimenty, drogy, násilí. Díky své osobitosti a zapamatovatelným filmům se silným lidským nábojem se v této době řadí mezi přední španělské, do jisté míry také evropské režiséry. V této době také začíná sbírat první ocenění, včetně první nominaci na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyční film za snímek Ženy na pokraji nervového zhroucení z roku 1988.

Skutečný zlom v kariéře tohoto výjimečného režiséra byl rok 1999 a film Vše o mé matce, za nějž Oscara za nejlepší cizojazyční film získal. Jednoduchý příběh o ženě, která se poté, co tragicky ztratí svého syna, rozhodne zjitřit všechny staré rány a najít jeho otce, transvestitu Lolu, kritiku i diváky naprosto oslnil. Almodóvar se v tímto filmem nesmazatelným písmem zapsal mezi světovou filmovou smetánku a poté, co obrátil světovou pozornost i na svou dřívější tvorbu, vysloužil si srovnání s Andy Warholem. Které bylo zřejmě myšleno jako lichotka.

S tímto filmem do tvorby Pedra Almodóvara vstoupila jeho osudová žena, Penélope Cruz, kterou od této chvíle tituluje svou můzou a oba dva pojí dlouholeté přátelství. Penélope se následně objevuje v dalších jeho filmech, jako je opět oscarový Volver z roku 2006, Rozervaná objetí z roku 2009 nebo v novince tohoto roku s názvem Rozkoš v oblacích.

Více: Kulturní tipy 23. - 29. 9. 2013

Svou další tvorbou Almodóvar své postavení upevnil. Snímek Mluv s ní z roku 2002 získal Oscara za původní scénář, kritikou byl vynášen do nebes a diváky si svou krásou, poetikou, smutkem, zoufalstvím, nadějí a nečekaným rozuzlením namíchaným v tom poměru a takovým stylem jakým to umí snad jen Almodóvar získal. 

Následující film, Špatná výchova z roku 2004 bezesporu patří k nejvíce kontroverzním snímkům Almodóvarovy scénáristické a režisérské filmografie, což navíc okořenil fakt, že tento snímek je dle jeho vlastních slov částečně autobiografický. Almodóvar vypráví příběh režiséra Enrique Serrana, který v tvůrčí krizi hledá námět na film, když ho překvapí nečekaná návštěva Ignacia, spolužáka z jezuitské koleje, který v něm vyvolá spoustu vzpomínek na dospívání plné omezení a strachu, ale také objevování lásky, sexu i sám sebe. Hlavní role se zhostil výtečný mexický herec Gael García Bernal, známý například z filmu Amores Perros.

Pedro Almodóvar nikdy neskrýval svou homosexualitu, spíše naopak. Kontroverzními tématy, která pro své filmy volí, pracuje na sexuální otevřenosti a toleranci a bojuje proti povrchnosti a pokrytectví společnosti. Přestože zpočátku své kariéry spíše připomínal Dona Quijota, který bojuje s větrnými mlýny.

18376493.jpg-r 640 600-b 1 D6D6D6-f jpg-q x-xxyxx

Gael García Bernal ve filmu Špatná výchova

almodovar cruz

Režisér se svou můzou Penélope Cruz

pedro-almodovar-axcdCw4I54

Režisér bořící sexuální tabu

the-second-almodovar-film-to-make-this-list-bad-education-featured-the-directors-other-muse-gael-garcia-bernal-and-deals-with-the-weighted-subjects-of-franco-era-repression-and-se

Z filmu Špatná výchova

Foto: La Mirada, meetinthelobby.com, killthegiggler.com, sensacine.com, businessinsider.com

0

Autor

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím